Advert
Advert

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FİLTRE DÜZENLENMESİNİ VETO ETTİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FİLTRE DÜZENLENMESİNİ VETO ETTİ
Bu içerik 960 kez okundu.
Advert

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanan ve termik santrallere filtre takılması zorunluluğunu 2,5 yıl erteleyen madde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mecliste AK Parti ve MHP tarafından kabul edilen termik santrallere filtre sisteminin takılması zorunluluğunu 2,5 yıl daha erteleyen maddeyi veto etti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın yasayı uygun bulmadığı ve bu sebeple veto ettiği duyuruldu.

Çelik, “Meclis’te 21 Kasım’da kabul edilen torba yasanın 50’nci maddesine göre havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğu 2,5 yıl ertelenmişti, düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve biraz evvel veto etmiştir.” diye konuştu.

Enerji sektörünün son derece önemli bir sektör olduğunu ve sektörün kazanımlarını koruma ve ilerletme konusunda kararlı olduklarını söyleyen Çelik, “Aynı zamanda da çevre hassasiyetinin ülkemizin geleceğini, nesillerin geleceğini gözeten bir yaklaşım konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çerçevede enerji sektörünün kazanımlarına, enerji sektörünün daha ileriye götürülmesine dönük hassasiyetini korumakla ve bunu daha da geliştirmek konusundaki iradesini ortaya koymakla birlikte 7 yıldır bu baca filtrelerinin takılmaması çerçevesinde buna yeni bir süre verilmesini yani 2,5 yıl kadar süre verilmesinin gerekli olmadığını değerlendirmiştir. Çünkü 7 yılda yapılmayan bir işlemin bu yeni süre verilmesiyle de yapılacağı konusunda bir kanaat oluşmamıştır” dedi.

Çelik yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımız, insan sağlığının devletin başta gelen Anayasa görevi olduğunu söylüyor. Anayasa’nın 56 maddesinde de herkesin sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaşama hakkına sahip olduğunun altı çiziliyor. Çevreyi geliştirmek, çevre kirlenmesini engellemek devletin ve vatandaşların ayrı ayrı ödevidir ve bu husus hüküm altına alınmıştır. Cumhurbaşkanımız devletin enerji ihtiyacını karşılanması zaruriyetini insan sağlığı ve çevre korunmasının önüne geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. Kuşkusuz sayın Cumhurbaşkanımız devletin ve ülkenin başı olarak enerji ihtiyacının karşılanması, ülkemizin dünyada önemli bir enerji oyuncusu olması konusundaki politikaların hem mimarı hem de güçlü bir takipçisidir. Fakat bu politikaları takip ederken ve uygulamaya koyarken bunların sonuçlarını insan sağlığı ve çevresini koruma amacının önüne geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. Daha önce 7 yıllık bir geçiş süreci verilmişti. Bu uyum için yeterli olmamış. İncelenen süreçte bu kanuna ek 2,5 yıl daha eklenmiş ve bunun uzatılması planlanmıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zaruretinin, insan sağlığının önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyor ve bu yüzden düzenlemeyi veto etmiştir”

Öte yandan Muğla’nın Milas ilçesinde faaliyet gösteren 630 kw’lık Limak-İçtaş’a ait Kemerköy, 420 kw’lık Limak-İçtaş’a ait Yeniköy ile Yatağan ilçesindeki 630 kw’lık Bereket Enerji’ye ait santrallerde baca filtresinin bulunduğu belirtildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500