Advert
Advert

90 BOĞA GAZİLER YARARINA GÜREŞTİ

90 BOĞA GAZİLER YARARINA GÜREŞTİ
Bu içerik 1823 kez okundu.
Advert

Milas’ta gaziler yararına düzenlenen boğa güreşi festivalinde, 90 boğa rakipleriyle kıyasıya mücadele verdi.    

Milas’ta, gaziler yararına boğa güreşi festivali düzenlendi. İlçeye bağlı Karacaağaç Mahallesi’nde gerçekleştirilen boğa güreşi festivaline, Ege ve Akdeniz bölgelerinin ünlü boğaları katıldı.

Kilolarına göre rakipleriyle eşleştirilen 90 boğa; baş, baş üstü, süper baş, yıldızlar baş, Milas Belediye Başkanlığı, Milas Kaymakamlığı, Yeniköy Muhtarlık, Karacaağaç Muhtarlık, Valilik, Akçakaya Muhtarlık, Bayrak, Ağalık, Zabıta, Şehitler, Gürceğiz Muhtarlık kupaları için güreşti.

Sahada rakiplerinden kaçan boğalar, heyecan dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Güreşi kazanan boğaların sahiplerine protokol üyeleri tarafından kupa takdimi yapıldı.

Boğaların güreşleri, tel örgünün dışındaki alanda traktör römorklarında ve kamyon kasalarında seyredildi.

Güreş ağalığı, 252 bin lira bağışlayan Kahraman Akar’a verildi.

Festivalde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, boğa ve deve güreşlerinin Yörük kültürünün bir parçası olduğunu söyledi.

Boğa güreşi festivalinin Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’ne araç alınması amacıyla düzenlendiğini ifade eden Tokat, “Milas, boğa güreşleri ve deve güreşlerinde, Yörük göçü etkinliklerinde bölgenin başkenti haline geldi. Boğa güreşine katılan herkese teşekkür ediyorum. Bu bizim öz kültürümüzdür, yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Festivalde elde edilecek gelir, gazilerimize araç alınması için Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’ne bağışlanacaktır.” diye konuştu.  

Çekişmeli geçen güreşlere sahne olan festivali; Milas Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, AK Parti Milas Başkanı Fahri Acar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi Başkanı Mehmet Sarban, gaziler, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Marmaris Tarım ve Orman Müdürü Nejmettin Kaya’nın yanı sıra yaklaşık 3 bin kişi izledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500