Advert
Advert

AYLAN BEBEĞİN HAYATI, KISA FİLM OLDU

AYLAN BEBEĞİN HAYATI, KISA FİLM OLDU
Bu içerik 3659 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

2 Eylül 2015’te ailesiyle birlikte Yunan Adalarına geçmeye çalışırken, bindikleri botun batması sonucu cansız bedeni Bodrum’da kıyıya vuran üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin dramı kısa filme konu oldu. Öyküsünü Erdal Kara’nın yazdığı ve senaryoya uyarladığı “Aylan Bebek” adlı öykünün kısa filminin çekimi; “Kıyıya Vuran Öykü” adıyla gerçekleştirildi. Filmin sahneleri; Güllük Sahilinde, Güllük İlkokulunda ve Milas merkezde eski bir evde çekildi.

Filmin oyuncu kadrosunda sanatçı Tolga Çandar, Milas Merkez İlkokulu öğrencisi Tuana Şakar, Milas Sakarya Ortaokulu öğrencisi Gülperi Aracı, Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu (MİŞTİ) Yönetmeni Berkan Cengiz ve MİŞTİ Drama Eğiticisi Öznur Özdemir bulunuyor. Görüntü yönetmenliği Emre Özsoy tarafından üstlenilen filmin; kurgu, ses ve müzik çalışmalarının ardından Milas’ta izleyicilerle buluşması planlanıyor.

Kısa filmin hem senaryosunu yazan hem de yönetmenliğini üstlenen Türkçe Öğretmeni ve Yazar Erdal Kara çalışmasıyla ilgili olarak şöyle konuştu; “Senaryosunu yazdığım ve yönettiğim ilk kısa film projemde, savaşın çocuklar üzerindeki etkisini ve yarattığı travmayı anlatmak istedim. Savaş sonrasında da savaş kadar etkisi süren bir mültecilik, çocuğun bulunduğu topluma uyumunu zorlaştırıyor. Aylan Bebek öyküsünü yazmamda da yine bir çocuğun etkisi var. Yazarlık atölye çalışmalarım sırasında söyleşi yaptığım bir okulda bana hediye edilen ilkokul dergisinde, bir öğrencinin çizdiği Aylan Bebek resmi vardı. O resmi çizen çocuk kadar benim de bir öğretmen ve yazar olarak savaşın acımasızlığına dikkat çeken bir öykü yazma ve mültecilerin dramını bir filmle görselleştirme sorumluluğum olduğunu düşündüm.”

ERDAL KARA KİMDİR?

1971 yılında Artvin-Hopa’da doğdu. 1994 yılında öğretmenliğe başladı. Adıyaman ve Ordu illerinde görev yaptı. Halen Milas-Ovakışlacık’ta, öğretmenliğini sürdürüyor. Türkçe öğretmeni Erdal Kara, görev yaptığı yerlerde, masal ve öykü yazma projeleriyle senaryo yazarlığı çalışmalarını hayata geçirdi, bu projelerde eğitmenlik yaptı. Yazarın Sarı Buğday Mavi Umut (roman), Soğuk Bir Kış Güncesi (roman), Kıyıya Vuran Öyküler (öyküler), Kırık Bastonda Saka Kuşları(roman), Nar Kabuğu (öyküler) isimli eserleri bulunmaktadır. Yazarın, “Sarı Buğday Mavi Umut” adlı senaryosu, Sinema Genel Müdürlüğünün proje desteği alan senaryolar listesine alındığı belirtildi.

Yazar ayrıca, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda “Hermiyas’tan Milas’a yazarlık atölyesi ve tarih öyküleri projesi”nin koordinatörlüğünü yürütmektedir. Bu kapsamda, “Milas’ta bir anım var” konulu; ilk-orta ve lise kategorilerinde öykü yarışmasının düzenlenilmesine öncülük etti ve yazarlığa yetenekli öğrencilerin yazarlık atölyesine seçilmesini sağladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İsmail     2019-12-01 Güzel Başarılarının daim olsun.
Erdal KARA     2019-11-30 Ahmet Karataş kardeşimin anlamlı temennilerinden dolayı teşekkür ederim.
Ahmet Karataş     2019-11-29 Erdal Kara bu yolda nice yazarların yetişmesine öncü olacaktır. Başarıları daim olsun.
ERDAL KARA     2019-11-29 HaberMilas ailesini ve Nevzat Çağlar Tüfekçi'yi anlamlı projelerimizi haberleştirerek Milas kamuoyuna duyurdukları için kutluyorum. Teşekkür ediyorum.
Nevzat Çağlar Tüfekçi     2019-11-29 Yazarlık atölyesi çalışmalarıyla, Milas kendi yazarlarını yetiştirecektir. Bu çalışmalara öncülük ettiği için öğretmen-yazar Erdal Kara'yı kutlarım.