Advert
Advert

KÖYLÜLER VE ÇEVRECİLER AĞAÇ KESİMİNİ ERTELETTİ

KÖYLÜLER VE ÇEVRECİLER AĞAÇ KESİMİNİ ERTELETTİ
Bu içerik 3306 kez okundu.
Advert

Milas’a bağlı İkizköy Akbelen mevkiindeki ormanda başlayan ağaç kesimi yörede yaşayan köylülerden ve çevrecilerden tepki topladı. Tepkiler üzerine, ağaç kesimi ertelendi.

Köylülerin ve çevrecilerin itirazları sonucu bölgeye gelen orman mühendisi, burasının endüstriyel kesim bölgesi olduğunu ifade ederek, ağaçların damgalama işlerinin tamamlanmasıyla her paftadan 18 adet ağacı kapsayan örnek kesim yapılacağını söyledi. Akbelen mevkiine gelerek ağaç kesimine karşı olduklarını söyleyen köylüler ve çevreciler, ormanlık alandaki ağaçların kesimine karşı olduklarını belirten bir dilekçe vermek istedi.

Çevreci ve köylülerden oluşan grup şunları kaydetti:

“Ormanın çevresindeki arazilerimiz de maden firmasınca kömür çıkarmak için istimlak edilmeye çalışılıyor. Bu orman alanının kesim sonrası maden firmasına teslim edileceğini biliyoruz. Bu nedenle hem istimlaka karşı bir tavır sergiliyoruz hem de bu güzel ormanın kesilmesini istemiyoruz.”

Jandarma ekiplerinin de sevk edildiği bölgeye, CHP Milletvekili Suat Özcan’ın danışmanları ile CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin ve İlçe Gençlik Başkanı Göksel Billur, gençler de geldi.

Sürdürülen görüşmeler sonunda, ormancılar, kesime ara vereceklerini, ancak burada kesimin daha sonra yine yapılacağını belirttiler.

Köylülerin yoğun talepleri üzerine orman yetkilileri, dilekçeyi alacaklarını ve üst kurullara, bu ormanın kesimiyle ilgili taleplerini ileteceklerini, ordan gelecek karara göre davranacaklarını belirttiler. Grup, kesimin durmasıyla, Akbelen mevkiinden ayrıldılar. 
Köylüler, örnek kesim için her paftadan 18’er ağacın kesileceğini duyduklarını, ama sadece bir paftada 15 ağaç kesildikten sonra, kesimin durduğunu belirterek, mücadelelerine önümüzdeki günlerde de devam edeceklerini belirtti. Grup ayrıca, salı günü de dilekçelerini Orman İşletme Müdürlüğü’ne sunacaklarını belirttiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500