Advert
Advert

MİLAS BODRUM HAVALİMANI ANA PİSTİ ÇALIŞMIYOR

MİLAS BODRUM HAVALİMANI ANA PİSTİ ÇALIŞMIYOR
Bu içerik 2103 kez okundu.
Advert

Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Bodrum Havalimanı ana pistinin 2017 yılından beri çalışmadığını söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, 2017 yılından itibaren çalışmayan Milas-Bodrum Havalimanı ana pistinin ne zaman açılacağını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sordu. Bakanlık 2017 yılında bitmesi gereken ihale süreçleri için; “Önümüzdeki günlerde ihalesi yapılacaktır” cevabını verdi.

Soru önergesine gelen cevap üzerine açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan; “Önümüzde maliyet masraflarından dolayı tavsiye edilmiş bir onarım işi var. 2017’de ihale süreciyle başlayan ana pist yenileme sözleşmesinin tasfiyesi nedeniyle, yeni ihaleye çıkılması gerekiyordu. Ancak 2019 yılının sonuna geldik ve henüz açılmış bir ihale yok. Uzmanlardan fikir almak için ODTÜ ve Anadolu Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinden akademisyenler ile görüştüm. Teknik olarak bir pistin onarım işinin 2.5 - 3 yıl gibi bir süre aldığını ilettiler. Eldeki verilerle elde edilen varsayıma göre 2020 yılında yapılacak bir ihale ile ana pist ancak 2023-2024 yılına yetişecektir. Bakanlık önümüzdeki günlerde diyerek, ihale süreci takvimi hakkında bilgi vermemektedir. Bu konu ivedilikle kamuoyuna açıklanmalıdır.

Milas Bodrum Havalimanı Pat Sahaları Onarımı olarak bilinen ana pist onarımız için 10.03.2017 tarihinde ihaleye çıkılmış, ihale sözleşmesi 07.07.2017 tarihinde yapılmıştı. Ancak 18.01.2019 tarihinde yayımlanan 7167 Sayılı Kanun ile yüklenici firmanın işin tasfiye edilmesi talebinde bulunmuş ve bu talep uygun görülmüştü. Tüm bu süreçler boyunca ana pist yerine taksi pisti olarak binen pist, tüm uçuşlar için kullanılıyor” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500