Advert
Advert

BİTKİ ÇAYLARINA VE ZAYIFLAMA ÇAYLARINA DİKKAT

BİTKİ ÇAYLARINA VE ZAYIFLAMA ÇAYLARINA DİKKAT
Bu içerik 730 kez okundu.
Advert

Son yıllarda doğallığa yönelimin artmasından dolayı bitki çaylarına olan talep de arttı. Ancak uzmanlar bitki çaylarının faydası ve zararı bilinmeden bilinçsizce kullanıldığını ve zayıflama çayları olarak satışı yapılan bitki çaylarının denetimsiz olarak üretildiğini, bu denetimsizliğin kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabildiğini belirttiler.

Uzmanlar bitki çaylarına karşı uyarıda bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre ilaç etlen maddesi “Sibutramin” içeren ve zayıflamaya yardımcı olduğu öne sürülen bitki çaylarının ritim bozukluğu nedeniyle ani ölümlere neden olabileceği duyuruldu.

Geçtiğimiz ay Tarım Bakanlığı 618 firmaya ait 1218 parti üründe yapılan taklit ve tağşişleri bir liste halinde kamuoyuyla paylaştı. Bu listede farklı ilaç etken maddeleri içeren 11 adet bitki çayı da bulunuyordu. Ayrıca bitki çaylarında gıda boyasının da tespit edildiği açıklandı.

Tarım Bakanlığı tarafından 2018 ve 2019 yılında hileli gıda üretimi yapan firma sayısı 173’ten 618’e, hileli ürün sayısı da 282’den 1211’e yükseldi. Zaman zaman kullandığı bitkisel çay ya da türevlerini tükettiği için hastanelik olan ya da hayatını kaybeden insanlarımızı yazılı ve görsel basından öğreniyoruz. Elbette yazılı ve görsel basında işin uzmanı olmayan kesimlerce toplumun bitki çayı tüketimi konusunda yanlış yönlendirilmesinin de bunda payı var.

Son zamanlarda “zayıflama çayları” moda oldu. Bu çaylar, “zayıflamaya bire bir”, “ayda şu kadar kilo verdirir” gibi etkileyici sloganlarla pazarlanıyor. Hatta ünlü isimlerin doğrudan bu ürünlerin reklamını yaptığını görebilirsiniz. Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan tağşiş ve taklit listesinde, içeriğinde kimyasal tespit edilen bitki çayları da var.

Yapılan her reklama inanmamak gerekiyor. Ürünlerin üzerinde yazılan yüzde 100 doğaldır ibaresi de yanıltıcı olabiliyor. “Açlık hissini bastırır, sindirimi kolaylaştırır, ödem atmaya fayda sağlar, vücuttaki fazla yağların yakılmasına ve toksinlerin atılmasına birebir. İçerisindeki doğal bitkilerle çeşitli hastalıklardan korunarak sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olur” şeklindeki reklamlar, kişiyi çok kötü durumlara sürükleyebiliyor. Üstelik, kamuoyunca tanınmış isimler tarafından reklamları yapılarak kullanımı teşvik edilen zayıflama çayları ölümlere neden olabiliyor.

Bitki çayları gibi “doğal” ve “zararsız” kabul edilen ürünler konusunda halkımız taklit ve tağşişçilerin insafına bırakılmamalıdır.

Kamuoyunun bitkisel kaynaklı çayların tüketimi konusunda doğru bilgilendirilmesi sağlanmalıdır. Sosyal medya dahil, yazılı ve görsel basında bitki çaylarının sahip olmadığı etkilere sahipmiş gibi gösterilerek reklamının yapılması engellenmelidir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500