Advert
Advert

AİRBRUSH SANATÇISI FATMA’NIN RESİMLERİ ÇOK HAVALI

AİRBRUSH SANATÇISI FATMA’NIN RESİMLERİ ÇOK HAVALI
Bu içerik 2056 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Resim yaparken fırça yerine boya tabancası kullanan Milaslı airbrush sanatçısı Fatma Çelik, havalı püskürtme tekniğiyle Türk Yıldızıları’nın pilotlarının uçuş kasklarına, otomobillere ve motosikletlere eşsiz güzellikte resimler yapıyor. Son çalışmasını Milas Sanayi’sinde bir atölyede gerçekleştiren Çelik’in çalışmaları, boya ustaları ve sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.   

Haber&Fotoğraf: Volkan Yıldız

Üniversitede işletme bölümünden mezun olduktan sonra resme olan tutkusunun peşinden koşan Milaslı Fatma Çelik, hayatını devam ettirdiği İzmir’de "artem airbrush" ismiyle, havalı püskürtme olarak ifade edilen airbrush tekniğiyle resim yapmaya başladı.

Boya tabancasıyla ilk önce motosikletleri boyamaya ve üzerine çeşitli desenlerden oluşan resimler yapmaya başlayan Çelik, kendini geliştirerek havalı püskürtme tekniğiyle Türk Yıldızları’nın pilotlarının uçuş kasklarını, otomobillerin ve motosikletlerin metal dış yüzeylerini resimlerle süslüyor.

Son çalışması için Milas’a gelen Çelik, Milas Sanayisi’nde hizmet veren Olcay Akarsu’nun Akarsu Otoboya isimli dükkanında bir arabayı önce tamamıyla boyadı. Aracın tüm boya aşamalarını kendisi gerçekleştiren Çelik, ardından belirlediği deseni aracın üzerine uyguladı.

Boya tabancasıyla detaylı ve gerçekçi bir görüntü elde etmeyi başaran Çelik, airbrush serüveni hakkında şunları kaydetti:

“Resim konusunda herhangi bir eğitim almadım ancak resme olan tutkum beni airbrush ile tanıştırdı. İnternetten yaptığım araştırmalar sonucunda, ciddi imkansızlıklara göğüs gererek bu sanatta ilerlemeye karar verdim. İlk olarak motosiklet ve motosiklet kaskı alarak boyadım. Şimdi aldığım siparişlerle profesyonel olarak airbrush yapıyorum. Boya konusunda özellikle İzmir’de birçok usta isimle çalıştım. Deyim yerindeyse onların yanında sanayide atölyelerde çıraklık yaptım. Şuan bir aracın boyasını tamamıyla kendim yapabiliyorum.”

Boya tabancasıyla resim yapmanın fırçayla resim yapmaktan çok daha zor olduğuna dikkat çeken Çelik, "artem airbrush" ismiyle siparişler aldığını ve hayalini yaşadığını ifade ederek, “Havayla birlikte boyayı püskürterek yapıyorum. Gerçekten zor bir iş… Boyanın etkilendiği çok fazla etken var. Bunları kontrol altında tutmak gerekiyor. Sanayide çalışma yaptığım atölyelerde, ustalarımızın çok desteğini gördüm. Buradan ustalarıma, atölyesinde beni misafir eden isimlere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“FATMA HANIMIN YAPTIĞI GERÇEKTEN AYRI BİR SANAT”

Milas’ta oto boya işinde sayılı isimlerden olan Olcay Akarsu, ilk defa tanıştığı airbrush sanatıyla ilgili, “Biz araç boyuyoruz. Burada atölyemizi kullanan Fatma hanımın yaptığı gerçekten ayrı bir sanat. İlk başta acaba yapabilir mi diye düşündüm. Hatta diğer usta arkadaşlarda geldi izledi. Ortaya çıkan sonuç hepimizi şaşırttı. Kendisini tebrik eder çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.” dedi.   

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500