Advert
Advert

İASOS’UN MOZAİKLİ EVİ TURİZME KAZANDIRILACAK

İASOS’UN MOZAİKLİ EVİ TURİZME KAZANDIRILACAK
Bu içerik 1266 kez okundu.
Advert

Milas’taki İasos Antik Kenti’nde, M.S. 2. yüzyılda inşa edilen ve “mozaikli ev” olarak bilinen Roma villasındaki eşsiz mozaikler, kazı ekibi tarafından yürütülen restorasyon ve konservasyon çalışmasıyla korumaya alındı.

Haber&Fotoğraf: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Kıyıkışlacık Mahallesi’ndeki İasos Antik Kenti, Karia uygarlığının en önemli liman kentlerinden biri olarak dikkat çekiyor. 5 bin yıldır kesintisiz iskan gören İasos Antik Kenti, barındırdığı tarihi zenginliklerle turistleri ağırlıyor. Öte yandan İasos’taki arkaolojik çalışmalar, , Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle her yıl kazı dönemi boyunca sürdürülmeye devam ediyor.

Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Baldıran başkanlığında sürdürülen çalışmalarda; İasosluların merak uyandıran kültürleri araştırılıyor, İasos’taki tarihi mimari yapılar hazırlanan projeler kapsamında koruma altına alınıyor.  

EŞSİZ MOZAİKLER; GEOMETRİK, BİTKİSEL VE HAYVANSAL FİGÜRLERDEN OLUŞUYOR

Antik kentte hakim bir tepenin güney yamaçlarında, doğal bir teras üzerine M.S. 2. yüzyılda inşa edilen Roma Villası, hazırlanan proje kapsamında 2019 yılı kazı döneminde korumaya alındı.

Hellenistik mimari ögeleri içerisinde barındıran ve “mozaikli ev” olarak bilinen villanın işlevini yitiren ahşap çatı malzemeleri yenisiyle değiştirilerek onarıldı.

Kazı ekibi daha sonra titiz bir çalışma yürüterek; villanın tabanında bulunan eşsiz mozaiklerde ve yapının duvarlarında  restorasyon, konservasyon gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamında bitki temizliği, sağlamlaştırma ve onarım çalışmaları yapıldıktan sonra mozaiklerin üzeri özel bir malzemeyle örtüldü.

Çeşitli geometrik, bitki ve hayvan figürlerinden oluşan mozaiklerin ilerleyen dönemde çalışmaların tamamlanması halinde turistlerin beğenisine sunulabileceği bildirildi.

BALIKÇILIĞI VE MERMER TİCARETİYLE ÜNLÜ KENT: İASOS…

Balıkçı kenti İasos’un, Karia’nın önemli liman kentlerinden biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Asuman Baldıran,  Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın antik kenti ziyareti sırasında yaptığı açıklamada İasos hakkında şunları kaydetmişti:

“Antik yerleşim, eskiden İasos Körfezi (Sinus Iasicus) olarak adlandırılan derin ve uzun bir koy içindeki kayalık yarımada ya da muhtemelen küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Burası şimdi Mandalya veya Güllük Körfezi olarak bilinir. Kentin Peloponnesos'tan gelen kolonistler tarafından kurulduğuna inanılıp adını burada alındığı söyleniyordu. Bu inanış kazılarda ortaya çıkan Miken seramik varlığıyla etkisini iyice artırmıştır. İasos’ta agorada yapılan kazılarda kentteki en eski kalıntıların, MÖ. 3000 Tunç Çağı’ndan Selçuklular dönemine kadar uzandığı tespit edilmiştir. Antik kente ait önemli yapılar; agora, bouleuterion, tiyatro, Artemis Astias tapınağı, Zeus Megistos kutsal alanı, Helenistik ve Roma dönemi yerleşim alanları, mozaikli ev ve bazilika yapıları İasos yarımadası üzerinde yer almaktadır. Büyük sur, su kemerleri, nekropol mezarlar ile balık pazarı olarak adlandırılan anıt mezar yapısı ise sur dışında yer almaktadır. İasos, antik dönemden günümüze kadar coğrafyası nedeniyle balıkçılığıyla ünlü bir yerleşim alanımız. Ticari açıdan bir diğer önemli konu ise İasos’taki mermer ocaklarıdır. Buradan çıkarılan pempe ve kırmızı renkli özel mermerler, o denemde çeşitli ülkelere gemilerle gönderilmiş. Bu da bizlere İasos için mermer ticaretinin ve denizciliğin yöre ekonomisine olan güçlü etkisi hakkında fikir vermektedir.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500