Advert
Advert

MİLLET 2,5 YIL DAHA ZEHİR SOLUYACAK!

MİLLET 2,5 YIL DAHA ZEHİR SOLUYACAK!
Bu içerik 1439 kez okundu.
Advert

Termik santrallere baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi bir başka ifadeyle 'havayı kirletme izni' veren yasa tasarısı, AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi. İlçemizi de yakından ilgilendiren 2,5 yıllık erteleme, zehir solumak zorunda kalan vatandaşlardan tepki çekti.

15 termik santrale baca filtresi takmadan 2.5 yıl daha çalışma izni verilmesini içeren Torba Kanunun 50 maddesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

Türkiye’de elektrik üretilen termik santrallerin yaklaşık 15 tanesinde baca filtresinin değiştirilmediği ya da hiç takılmadığı ortaya çıkmıştı.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin 50’nci maddesiyle, termik santrallere baca filtrelerinin takılması ve çevre mevzuatına aykırılıkların giderilmesine ilişkin tanınan sürenin uzatılmasına ilişkin madde CHP’nin itirazlarına rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

31 ARALIK 2022’YE KADAR SÜRE TANINDI

Elektrik Üretim A.Ş. veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarına ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerine ve kamu üretim şirketlerine ait üretim tesislerine, özelleştirilmiş olanlara veya özelleştirileceklere çevre mevzuatına uyumuna yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması amacıyla 31.12.2022 tarihine kadar süre tanınacak.

Filtresi olmadığı iddia edilen santrallerin içerisinde ilçemizde yer alan Kemerköy 630 Limak-İçtaş, Yeniköy 420 Limak-İçtaş ve Yatağan’daki 630 Bereket Enerji santralleri de bulunuyor.

FİLTRESİ OLMADIĞI ÖNE SÜRÜLEN EDİLEN SANTRALLER
Termik santraller Kapasite (MW) Sahibi
Afşin-Elbistan A 1.355 Çelikler Holding
Seyitömer 600 Çelikler Holding
Tunçbilek 365 Çelikler Holding
Orhaneli 210 Çelikler Holding
Afşin-Elbistan B 1.440 EÜAŞ (Kamu)
18 Mart Çan 320 EÜAŞ (Kamu)
Çayırhan 620 Ciner Enerji
Kangal 457 Konya Şeker
Soma 990 Konya Şeker
Kemerköy 630 Limak-İçtaş
Yeniköy 420 Limak-İçtaş
Çatalağzı 300 Bereket Enerji
Yatağan 630 Bereket Enerji

İlçemizi ve çevre ilçeleri de etkileyen bu olay sonrası vatandaşlar sosyal medya hesaplarından birçok yorum yaptılar. AKP ve MHP 2 buçuk yıl daha bizi zehirlemeye devam edecek diyen vatandaşlar; “Termik santrallere 'havayı kirletme izni' verenlerin araba gibi özel bir alanda sigarayı yasaklamaları çok ironik” dediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500