Advert
Advert

ESNAF ÇÖLLÜOĞLU HANI’NIN TEKRAR AÇILMASINI İSTİYOR

ESNAF ÇÖLLÜOĞLU HANI’NIN TEKRAR AÇILMASINI İSTİYOR
Bu içerik 1662 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Abdülaziz Ağa tarafından 1719-1720 yılında yaptırılan, iki katlı, avlulu ve dikdörtgen şeklinde, alt katı kemerli, üst katı bu kemerler üzerine oturan Çöllüoğlu Hanı’nın ziyarete kapalı olması, çevre esnafını ve Milaslıları üzüyor. Arasta esnafı, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’tan Çöllüoğlu Han’ı ile ilgili bir takım istekte bulundular.

Milas Belediye binası, Belen Cami, Sefa Oteli, Çöllüoğlu Hanı, köfteci ve ciğerci esnafının bulunduğu Milas Arastası olarak belirtilen alanda bulunan ve belediye tarafından restore ettirildikten sonra yerli ve yabancı turist bağlamında herkesin ilgi ve merakını çeken Çöllüoğlu Hanı’nın kapalı olması hem ziyaretçiler hem de Arasta esnafının tepkisine neden oldu.

Milas Arasta esnafları, hanı ziyaret için gelenlerin kendi dükkanlarından alışveriş yapabileceklerini, lokantalarından yemek yiyebileceklerini, bunun da kendilerini rahatlatacağını dile getirdiler. Arasta'da herkesin yararlanabileceği bir genel tuvaletin olmaması ve handaki tuvaletin bu ihtiyacı karşılayabileceği şeklinde düşüncelerini de belirten Arasta esnafları, Çöllüoğlu Hanı'na turist olarak veya tur programı kapsamında ziyarete gelenlerin olduğunu ama kapalı olduğu için hanı ziyaret edemeden söylene söylene oradan ayrıldıklarını ifade ettiler.

Arasta esnafı, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’tan bir takım isteklerinin olduğunu söyleyerek; “Han mesai saatleri içinde ve Cumartesi-Pazar açık olsun. Çünkü turistler Cumartesi-Pazar daha çok geliyor. Hanın açma ve kapanmasından bir Belediye görevlisi sorumlu olsun. Tuvalet bakımı ve temizliğinden de o sorumlu olsun. Tuvalet, ücretli olabilir. Arastaya gelen yerli ve yabancı herkesin temel sorunu tuvalet olup, bu soruna bu şekilde çözüm bulunmalı. Arasta esnafının ortak dileği, Milas'ın geçmişine de ışık tutan bu tarihi yapının, ziyaretçilerden mahrum bırakılmamasını istiyoruz.

Binaları yaşatan ve onları canlı kılan içindeki insanlar ve insanların binaya olan ilgileridir. Akıl ve mantık çerçevesinde Belediye Başkanımız Muhammet Tokat'ın bu soruna en kısa sürede çözüm getireceğine inanıyoruz... Çöllüoğlu Hanı, Milas Belediyesi tarafından restore ettirilerek geleceğe taşınan kültürel miraslarımızdan birisidir. Milas'taki korumacılık kültürünün en somut örneğidir. İnsanların ilgisi bu değerli yapıdan esirgenmemelidir” dediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500