Advert
Advert

2020 YILI KATI ATIK ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ

2020 YILI KATI ATIK ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ
Bu içerik 968 kez okundu.
Advert

2020 yılı Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi, Milas Belediye Meclisi tarafından görüşülerek karara bağlandı. Evden işletmeye, fabrikadan hastaneye abonelerin farklı tarifelendirildiği yeni dönemde, Milas’taki aboneler Milas Belediyesi’ne yılda 21 milyon lira evsel katı atık ücreti ödeyecek. Meclis Üyeleri, toplantıda maske takarak, “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” kampanyasına destek verdiler.

Milas Belediye Meclisi kasım ayının ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Oturum açılışında Milas Belediye Meclis Üyeleri maske takarak, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla başlatılan “Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım” kampanyasına destek verdiler. Löseminin bulaşıcı olmadığını, sevginin bulaşıcı olduğuna vurgu yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, belediye meclisi olarak lösemi hastası çocukların yaşam savaşına sonuna kadar destek verdiklerini belirtti.

Ardından devam eden toplantıda konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 2010 yılında Resmi Gazete’de duyurulan ancak her sene ertelenen Evsel Katı Atık Ücretlerinin kasım ayından itibaren toplanmaya başlandığını ve bu ücretlerin MUSKİ tarafından su faturalarına yansıtıldığını söyledi. Başkan Tokat, yasanın 2010 yılında mecliste onaylandığını, daha sonra uyum süresi getirildiğini ve her yılın son günlerinde uygulamanın 1’er yıl daha ertelendiğine dikkat çekti.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan tarifelerde, ilk olarak Milas Belediyesi’nin katı atık toplama maliyeti hesapları paylaşıldı. Belediyenin 216 bin 700 hektarlık alanda hizmet verdiği belirtilen raporda; 242 personel 57 araçta yaklaşık 4 bin 950 çöp bidonu ile hizmet verildiği kaydedildi. Belediyenin toplam sistem maliyeti 22 milyon 769 bin 425 lira, toplam net sistem maliyeti ise 21 milyon 11 bin 100 lira olarak ölçüldü.

Evsel Katı Atık Tarife ücretleri, AK Parti ve MHP’nin red oyuna karşı CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

KONUTLARDA HER AY 12 LİRA EK FATURA

Daha önce konutlarda 9 lira 80 kuruş olan katı atık toplama ücreti, bu yıl 12 lira olarak uygulanacak.

Diğer gruplar ise şöyle: Devlet okulları, yurtlar, kreşler, okul öncesi öğretim kuruluşları, her türlü eğitim kursları öğrenci başına 1,5 lira; resmi kurumların her türlü idari binası, dernek, STK, meslek odaları çalışan başına 13 lira; sanayi, imalathaneler, üretim Yerleri, işletme geliştirme tesisleri çalışan başına 20 lira; özel okullar, yurtlar, kreşler, okul öncesi öğretim kuruluşları, her türlü eğitim kursları öğrenci başı 1,5 lira; 4 ve üstü yıldızlı oteller ve konaklama tesisleri yatak başına 35 lira; 4 yıldız altındaki tesisler yatak başına 22.5 lira; 4 ve üstü yıldızlı oteller ve tesisler(sezonluk 6 ay işletmeler) yatak başına 30 lira; 4 yıldız altındaki konaklama tesisleri(sezonluk 6 ay işletmeler) yatak başına 7 lira; hastaneler yatak başına 30 lira;  restoranlar, fasfood yeme içme mekânları, cafe, bar, eğlence mekanları, oyun salonları, sinema ve gösteri salonları, spor tesisleri metrekare başına 1,25 lira; büfe, market, toptan ve perakende satıcılar, ofisler, bürolar, dernekler, lokaller, STK'lar, servis, satış büroları, teşhir ofisleri, manav, terzi, kasap, butik metrekare başına 0,65; depolar, lojistik istasyonlar, kargo dağıtım yerleri, imalathaneler metrekare başına 0,50; plajlar metrekare başına 1,00; bankalar, benzin istasyonları, AVM, süpermarketler metrekare başına 1,75 lira; otopark ve benzeri araç depolama alanları araç başına 7,50 lira; tekne ve yat gibi deniz araçlarının park, dinlenme vb. alanlar tekne-yat başına 40,00 lira, Geçici teşhir tanıtımı, fuar, pazaryeri, sergi, lunapark vb. (günlük) metrekare başına 4 lira; Pazaryeri içerisinde belli süreli satış yerleri (günlük) metrekare başına 4,00 lira; belirli süreli balıkçı pazarı, incik boncukçu, stantlar (günlük) metrekare başına 4,00 lira;  işyerleri (Düğün Salonları )Aylık Sabit Bazlı 250,00 lira.

AK PARTİ VE MHP RED OYU VERDİ

Söz konusu raporun okunmasının ardından AK Parti Grup Başkanı Hürol Önder gelecek ayki oturuma kadar katı atık tarifesini yeniden ele alınmasını öneren bir önerge sundu. Önder, temizlik işleri müdürlüğünün geçtiğimiz yıl gider bütçesinin 16 milyon 862 bin 475 lira olmasına rağmen maliyet hesaplamasında 22 milyon 769 bin 425 olarak işlendiğini, İzmir’in Karabağlar ilçesinde 238 lira olan 1 ton katı atık maliyetinin burada 462.60 lira hesaplandığını, gecekonduda yaşayan 1 kişi ile rezidansta yaşayan 5 kişinin aynı tutulduğunu söyledi. Önder’in önergesi, CHP ve İYİ Parti’nin red oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi.

Gündemin ikinci maddesindeki Bafa Gölü’nde avcılık yapan gemi, deniz ve içsu araçlarının ruhsat, tonilato belgesi ve vize işlemleri için fiyat tarifesi ile ilgili komisyon raporu görüşüldü.

Milas Belediye Meclisi, ruhsat, tonilato belgesi ve vize işlemlerinde evrak basımı için metre başına 25 lira alınmasını uygun gördü ve kabul etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500