Advert
Advert

VETERİNER FAKÜLTESİ'NDE BEYAZ ÖNLÜK HEYECANI

VETERİNER FAKÜLTESİ'NDE BEYAZ ÖNLÜK HEYECANI
Bu içerik 681 kez okundu.
Advert

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi’nde eğitim öğretim gören 60 öğrenci, düzenlenen törende beyaz önlük giyerek veteriner hekimliğe ilk adımlarını attılar.

MSKÜ Milas Veteriner Fakültesi’nde beyaz önlük heyecanı yaşandı. Bir Ahilik geleneği olan beyaz önlük giyme töreninde 60 öğrenci, protokol ve hocalarının elinden önlüklerini giydi.

Törene; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Garnizon Komutanı Hava Albay Emel Demiryakan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Muğla Veterinerler Odası Başkanı Serkan Alpözen, AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, MHP İlçe Başkanı Emin Nazmi Ünlüsoy’un yanı sıra ilçe protokol üyeleri, akademik personel, üniversite öğrencileri ve aileleri katıldı.

“VETERİNER HEKİMLİK ÖĞRETİMİNİN 177. YILI KUTLU OLSUN”

Törenin açılış konuşmasını yapan Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı, fakülte bünyesinde bu yıl 2. sınıflarda 40, 1. sınıflarda ise 60 öğrencinin öğrenim gördüğünü söyledi. Süreç içerisinde birçok başarılı proje ve etkinliğe imza attıklarını belirten Dekan Yağcı, “Fakültemizin altyapısını, teknik imkânlarını ve laboratuar altyapısını güçlendirdik. Akademik personel sayımızı artırdık. Hayvan hastanesi, deney hayvanları merkez projemizi ve uygulama araştırma çiftliği projelerimizi rektörlüğe sunduk. Bunun yanında öğrenci arkadaşlarımızın meslekleriyle iç içe olması adına Milas Patileri Topluluğu’nu kurduk.” dedi.

Milas ve Muğla’nın hayvancılık potansiyeli bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Yağcı, “Sektörlerle zaman zaman buluşuyoruz. Bu sene de 2. sınıf öğrencilerimiz başta olmak üzere sektörlerimizi ziyaret edip, öğrencilerimizin saha tecrübesi kazanmasını sağlayacağız. Milas Veteriner Fakültesi’nde kuracağımız merkezlerimizde üreticilerimizle, çiftçilerimizle ve sektörlerle zaman zaman bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Bu noktada çalıştaylar ve hayvancılığın gelişmesine yönelik projelerle bölgemize hizmet etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Muğla Veterinerler Odası Başkanı Serkan Alpözen ise konuşmasında öğrencilere seslendi. Alpözen, “Bu yıl veteriner hekimlik öğretiminin 177. Yılını kutluyoruz. Neredeyse 200 yıla yakın süredir devam eden bir öğretimin birer parçasısınız. Bizler öylesine büyük bir mesleğin parçasıyız ki, insan sağlığından hayvan sağlığına, gıda güvenliğinden halk sağlığına çok büyük bir alanda faaliyet gösteriyoruz. Bu sorumluluk bizlerin omuzlarına yüklenmiş durumda. Hepinizin bu ağırlığı taşıyacağınıza ümidim tamdır. Bir canlının yaşamı söz konusu olduğunda saatin, mesafenin ve mesainin önemi olmadığını çoktan anladınız. Onurlu ve yüce bir mesleğin önlüğünü sırtınızda ve ruhunuzda şu andan itibaren bir ömür taşıyacaksınız.” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARINIZ BİZLERE EMANETTİR, GÖNLÜNÜZ RAHAT OLSUN”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Bu tesislerin bir akademik ortam ve çalışma için uygun şartlara gelmesi adına belediyemizin güzel çalışmaları var. Önümüzdeki süreçte de yine destek ve çalışmalarımızı birlikte sürdüreceğiz. Ben bu fakültenin ilçemize kazandırılmasında katkısı olan genel yöneticilerimize, milletvekillerimize, valilerimize, rektörlerimize, siyasi örgütler ile STK’lara ve ilçemizdeki ortak akıla teşekkür ediyorum. Veteriner Fakültesi Milas’ın hem yaşam kalitesini hem de potansiyelini önemli ölçüde artırdı. Bu fakültenin başarılı olması adına üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getireceğimizden herhangi bir kuşkunuz olmasın. Öğrencilerimizi kutluyorum.” ifadelerini kullandı. Başkan Tokat, üniversite öğrencilerinin velilerine seslenerek, “Öğrencilerimiz artık bizlere emanet, gönlünüz rahat olsun.” diye konuştu.

“MİLAS VETERİNER FAKÜLTESİ GÜNDEN GÜNE GELİŞİYOR”

Törende konuşan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ise, Milas Veteriner Fakültesi’nin kuruluş aşamasında emeği geçenlere teşekkür ederek, fakültenin fiziki yapısı ve eğitimi hakkında bilgi verdi. Milas Veteriner Fakültesi’nin yakın gelecekte bölgede ve Türkiye’de yıldız gibi parlayan marka bir fakülte konumunda olacağını belirten Çiçek, “Milas Veteriner Fakültemizi gün be gün geliştiriyoruz. Nitekim doğrudan canlı yaşamına dokunan Veteriner Fakültemize Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin kurulması amacıyla, geçtiğimiz günlerde Milli Emlak’tan 118 dönümlük arazi devri gerçekleştirildi. Burada yetiştiricilik ve binicilik eğitimi kampları yapılarak Fakültemiz bölgede önemli bir rol üstlenecektir. Evcil hayvanlarımızın ıslahı çalışmaları yine bu merkezimiz bünyesinde faaliyet gösterecek olup üniversitemizin tüm birimleri bu merkezden faydalanabilecektir. Bu vesile ile arazi devri sürecinde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyor, ülkemize, bölgemize ve Muğla’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Yine önümüzdeki günlerde Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni de fakültemize kazandırmış olacağız. Ayrıca Akdeniz ve Ege Bölgesini kapsayacak çalışma alanı ile “Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kurulması için girişimlerde bulunduk. Bu sürecin de en yakın zamanda sonuçlanmasını beklediğimizin müjdesini öğrencilerimizle ve sizlerle paylaşmak istiyorum.” dedi. 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, fakültedeki 60 öğrenciye beyaz önlük giydirdi. Beyaz önlük giyme töreni hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500