Advert
Advert

TAKI TASARIM ÖĞRENCİLERİ DİASPOR KRİSTALİNİ ÖĞRENDİ

TAKI TASARIM ÖĞRENCİLERİ DİASPOR KRİSTALİNİ ÖĞRENDİ
Bu içerik 711 kez okundu.
Advert

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen Kariyer Günleri’ne konuk olan süs taşı kesim ustası Gamze Birgi Hecin, “Milas Elması: Diaspor” konulu bir sunum yaparak üniversite öğrencilerine teknik bilgi verdi.

Kariyer Günleri kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı, 2008 yılından bu yana gelenekselleşen "Bizden Bir Başarı Hikayesi" adlı konferanslar dizisinin yedincisini MYO Konferans Salonunda gerçekleştirdi. 2015 yılında yine aynı programdan mezun olan süs taşı kesim sanatçısı Gamze Birgi Hecin, kendi başarı hikâyesini  “Milas Elması: Diaspor" isimli bir sunumla teknik bilgiler verdi.

Diasporun biricik olmasının ve titiz bir kesimle ortamdaki ışık değişimine göre 9 ayrı renk verebilmesinin değerini kat kat artırdığını ifade eden Birgi,  “Diasporun en dikkat çekici özelliği ortamdaki ışığın durumuna göre toplam 9 çeşit renk verebiliyor. İçeride yeşilken dışarıda pembe olabiliyor. Zeytin diyarı olan bir Milaslı olarak, benim en sevdiğim hali ise zeytin yeşili rengi… Mücevher yapımında aranan bir taş olan diaspor, son dönemde ciddi bir talep görür oldu. Sadece yurt içinde değil, özellikle yurt dışında diaspora ilgi büyük. Hollywood yıldızları, diaspor taşlı takılar kullanıyor.  Diaspor, ABD'de kutsal taş biliniyor.” diye konuştu. 

Bölüm öğrencileri, sunumun oldukça verimli geçtiğini ifade ederek sektör hakkında Gamze Birgi Hecin’den deneyimlerinden faydalandı.

Gamze Birgi Hecin, öğrencilere diasporun tasarlama aşamasından, kesim, traşlama ve polisaj aşamalarını çektiği videolar ile detaylı olarak anlattı. İlgiyle izlenen konferans kişiye özel olarak üretilen mücevher örnekleriyle son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500