Advert
Advert

VERGİLER, FAALİYET GERÇEKLEŞTİRİLEN BÖLGEDE VERİLMELİ

VERGİLER, FAALİYET GERÇEKLEŞTİRİLEN BÖLGEDE VERİLMELİ
Bu içerik 502 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Suat Özcan, Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM’ye sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, zincir işletmelerin vergilerini firmalarının merkezlerinin bulunduğu yerde değil ticari faaliyet gerçekleştirdikleri bölgede vermeleri gerektiğini söyledi.

 “Zincir işletmeler, vergilerini firmalarının merkezlerinin bulunduğu yerde değil ticari faaliyet gerçekleştirdiği bölgede versin” diyen Milletvekili Özcan TBMM’ye sunduğu kanun teklifinde;

“Türkiye’de perakende marketler zincirleri başta olmak üzere birçok zincir işletme (Otel, Hastane, Restoran, Giyim Mağazaları, Petrol İstasyonları vb.) vergilerini ticari faaliyet gerçekleştirdiği bölgede değil firmalarının merkezlerinin bulunduğu bölgeye ödemektedir. Bu durum ekonomik hareketliliğin olduğu bölge için iki açıdan dezavantaj yaratmaktadır. İlk sorun faaliyetin gösterildiği şehir ticari faaliyetten dolayı vergi toplayamazken, ikinci olarak bölgedeki esnaf haksız rekabetten ötürü mağdur olmaktadır. Bu bağlamda firmaların ticari faaliyet yürüttükleri yerde vergi mükellefi olmaları, sağladıkları gelirler ile bulundukları şehri kalkındırmaları önemli bir katma değer oluşturacaktır. Bu kanunda yapılacak değişiklik ile toplanan vergiler ile o kentin vatandaşlarına nitelikli hizmet sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ise şöyle:

“MADDE 1- 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 14’üncü maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Mükelleflerin şubeleri, ajansları, alım-satım büro ve mağazaları, imalathaneleri veya kendilerine bağlı diğer iş yerleri için, bunların bağımsız muhasebeleri ve ayrılmış sermayeleri olması halinde ayrı beyanname verilir.”

MADDE 2- 13/6/2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 14’üncü maddesinin altıncı ve yedinci fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500