Advert
Advert

ZEYTİN AĞACINDAN GELEN MUCİZE: DOĞAL KOZMETİK ÜRÜNLER

ZEYTİN AĞACINDAN GELEN MUCİZE: DOĞAL KOZMETİK ÜRÜNLER
Bu içerik 698 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas’ın Kazıklı köyünde bulunan ve nükleer fizikçiler tarafından yaşı 3000 ile 3200 arasında belirlenen zeytin ağacından elde edilen zeytinyağı, Milas 6. Zeytin Hasat Şenliğinde, litresi 100 bin liradan açık arttırmaya çıkarıldı ve 101 bin liraya Marmarisli bir iş insanı tarafından satın alındı. Elde edilen gelirin bazı köy okullarında okuyan öğrencilerin eğitiminde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

Ata Ağaç markasının sahibi Hatice Başer Aktürk, şimdi de 32 asırlık Ata Ağaç ile bahçelerinde bulunun diğer zeytinlerin yapraklarından ve zeytinyağından kozmetik amaçlı kullanılabilecek jeller ürettiler. Uzun süreçli Ar-Ge çalışmaları sonucunda elde edilen ürünlerin Fikri ve Sanayi Hakları Patent ile koruma altına alındığı açıklandı. Yurtdışından ürünlere yoğun talepler bulunması üzerine ürünler, “Ata’ dan gelen şifa” anlamında “The Ancient Cure” markası ile piyasaya sunulacağı açıklandı.

Antik çağlarda zeytinyağının, ilk olarak güzellik malzemesi olarak kullanıldığını, daha sonra da yenilebilir olduğunun keşfedildiğini açıklayan Kadın Girişimci Hatice Başer Aktürk, ürettikleri jellerin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek ürünleri hakkında şu bilgileri verdi: “Jeller; E vitamini, anti-aging, anti-oksidan içerikli özel formüllü bir bileşimdir. Zeytin yaprağı ekstrakt (bitki özü) jeli; yaşlanma karşıtı anti-aging etki göstermekte, kırışıklıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. İçeriğinde %98 zeytin yaprağı ekstraktı ve %2 jelleştirici bir madde bulunmaktadır. Zeytin yaprağında yüksek oranda bulunan Oleurepein maddesinin özellikle şeker hastalarının yaralarını iyileştirici özelliği olduğu hakkında bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.  Üretilen zeytin yaprağı eksraktı jeli yoğun olarak Oleurepein içermektedir.”

Zeytinyağı jeli hakkında da bilgiler veren Kadın girişimci Aktürk; fenolik bileşik miktarı oldukça yüksek %98 oranında zeytinyağı ve %2 jelleştirici maddeden oluşan bileşimin, bebeklerin pişiklerini önlemek için ve masaj yağı olarak kullanılabileceğini ve zengin E vitamini içerdiğini söyledi.

Aktürk, Kantoron yağı jeli ürettiklerini de açıkladı.  Fenolik bileşikce zengin zeytinyağı içerisinde sarı kantoron bitkisinin güneş ışınları görmeden elde edilen kantoron yağı kullanılarak üretilen jelin, yaraları iyileştirmek için kullanıldığını; bileşiminde ise %98 kantoron yağı ve %2 jelleştirici madde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Zeytinyağı jeli, Kantoron jeli ve zeytin yaprağı ekstraktı jelinin kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağladığınıda söyleyen Hatice Aktürk, zeytinyağı temelli yenilikçi ürünlere Ar-Ge çalışmaları devam farklı ürünlerinde ekleneceğini ifade etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500