Advert
Advert

SOLMAZ’DAN ERİM İMZALI MEKTUP AÇIKLAMASI

SOLMAZ’DAN ERİM İMZALI MEKTUP AÇIKLAMASI
Bu içerik 2197 kez okundu.
Advert

AK Partili Milas Belediye Meclis Üyesi Mimar Nevzat Solmaz, geçtiğimiz meclis toplantısının ikinci oturumunda meclis üyelerine gönderilen Levent Erim imzalı mektupla ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Partili Milas Belediye Meclis Üyesi Mimar Nevzat Solmaz, Belediye Meclis Üyelerine verilen Levent Erim imzalı mektup konusunda bugünkü Milas Belediye Meclisi’nin ardından açıklamalarda bulundu. Mektuptaki iddiaların asılsız olduğuna vurgu yapan Solmaz, basın mensuplarına sunduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye'deki Tüm belediyelerde olduğu gibi Milas Belediyesi'nde de Yapı Ruhsata veya tadilat Ruhsatı almanın standart bir süreci vardır. Bu süreç şöyle işler; Proje müellifi, mevzuatı inceler, projesini hazırlar ilgili belediyeye sunar.

***"3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun" çerçevesinde Belediye projeyi 15 gün içinde mevzuata uygunluğunu inceleyerek uygun bulduğu taktirde onaylar. Eğer yanlış ve eksikler var ise bunu bir yazı ile uygun bulmadığını (yani rededilir) gerekçeleri ile birlikte ilgilisine bildirir.

***Proje müellifi, bu yazıya istinaden projesinde gerekli düzeltmeleri yapar, veya projesini mevzuat çerçevesinde savunarak tekrar sunar. Projenin durumuna göre bu şekilde süreç birkaç defa tekrarlanabilir. Bu süreçte Belediyenin de yanlış yorumladığı hükümier olabilmekte varsa bu durum proje müellifi tarafından dile getirilir. Defalarca mevzuatın okunması ve müzakere edilmesi sureti ile nihai karara varılır.

Örneğin; yönetmelikte bir koridorun genişliği 120 cm ise, projenizde 119 cm çizerseniz aynı şekilde bu durumda bir ret gerekçesidir. Bu ret cevabının anlamı; hiçbir şekilde yasal olmayan işlem çabası değil, bir sürecin devamıdır.

***Bildiğiniz üzere; 01.Haziran.2013 tarihinden bu yana imar ile ilgili kanun ve yönetmeliklerde çok köklü ve sık sık yapılan değişiklikler, Mimarlık-mühendislik camiası ve Belediyeler arasında büyük yorum farklılıkları ve tartışmalar doğurmuş, bu tartışmalar-yorum farklılıkları ile ilgili yüzlerce Bakanlık görüşleri yayımlanmış, onlarca seminer ve toplantılar tertiplenmiştir.

***Böyle bir atmosferde adeta belediyeler bir mahkeme (hakim-savcı), Mimar mühendisler ise birer avukat rolüne bürünmüş, bir ruhsat almak bir dava kazanmak ile eşdeğer hale gelmiştir.

*** Ayrıca, iddianın aksine, Milas Belediyesi'nin Yapı Ruhsata vermeye yetkili birimi, azami derecede dikkatli ve mevzuat dışı uygulamalara izin vermeyecek kabiliyettedir. Tartışılan veya yanlış bir uygulama varsa bile tüm mimarlara aynı muamelenin yapıldığı tartışılmazdır.

***Bana verilen Muvafakatnamenin kapsamı, sadece projenin çizilmesi yani hazırlanması ile ilgilidir. Müelliflik hakkının devri değildir. Bu Belge ilişikte sunulmuştur. Muvafakatname mimarlar arasında sık sık örneğine rastlanılan bir durumdur. Dolayısı ile iddia edildiği gibi büyük bir para verilerek alınacak bir belge değildir. Aynı şekilde benimde başka mimarlara muvafakat verdiğim projeler olmuştur.

***Ayrıca; mektubun 4. Maddesinde belirtilen "3194 sayılı imar kanunun çatı hükümlerinde bulunan madde 40 In 7 nolu bendine göre çatılarda bağımsız bölüm yapılamaz hükmü yer almaktadır" ifadesi tamamen bir yanlış algı ve bilgiyi saklama çabasıdır. Zaten söz konusu projede bağımsız bölüm yapma çabası yoktur. Çatı arası oda bir çatı piyesidir. Yani alt katın devamıdır.

***iddiada geçen "3194 Sayılı İmar Kanunu madde 40 ın 7 nolu bendi" diye bir madde yoktur. Kanun ve yönetmelikler ayrı ayrı kavramlardır. Bu konuya yönetmelikte yer verilmiştir.

***Plan 1 alanlar imar yönetmeliğinde geçen çatılar-madde: 40

" çat! Arasında bağımsız bölüm yapılamaz son kattaki bağımsız

bölümler ile bağlantılı piyesler yapılabilir"

"8) Çati Arasindakı Mekanlarda, Çatı Eğimi İçinde Kalmak Ve Fonksiyonunu Sağlamak Şartı İle Asgari Yükseklik Şartı Aranmaz" Hükümleri Değerlendirildiğinde; Çatı Veya Çatı Arası Oda Yapma Çabasının İmar Mevzuatına Aykırı Bir Durum Olmadığı Açıktır.

***Mektubun 6. Maddesinde geçen "Milas ve Güllük/te her tarafta konuşulanlardan söz edilmektedir.

Levent Erim'in, otel ile ilgili işi almak için çaba gösterdiği, işi almayı başaramayınca asılsız iddialarda bulunduğu ayrıca konuşulan konulardan biri olduğunu bitmesini isterim. Saygılarım ile arz ederim.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İlker     2019-11-06 Objektif bir açıklama .Virtüöz kabilindeki kanun bilgisi ve bunu hümanist yaklaşımla sevgili Milas halkıyla paylaşımından ötürü kutluyorum.