Advert
Advert

CHP KINADI, AK PARTİ UYGUN BULMADI

CHP KINADI, AK PARTİ UYGUN BULMADI
Bu içerik 2285 kez okundu.
Advert

Kasım ayı toplantısını gerçekleştiren Milas Belediye Meclisi’nin ardından söz alan CHP'li Meclis Üyesi Şakir Özdemir, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a 6. Milas Zeytin Hasat Şenliği açılışında söz verilmemesini kınadı. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder ise Başkan Tokat'a söz verilmemesini uygun bulmadıklarını ifade etti.

Milas Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantısı bugün saat 11.00’de Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi ve toplantıda, ek gündemlerle birlikte 14 madde görüşüldü. Yasası daha önce çıktığı halde sürekli ertelenen ve bu aydan itibaren uygulamaya sokulan “Evsel Katı Atık”larla ilgili ücret tarifesi, belirlenmesi için Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevkedildi. Meclis, kapatılmadı ve Komisyonun raporunu görüşerek ‘Evsel Katı Atık’ ücretlerini belirlemek için 8 Kasım Cuma günü saat 10.00’da toplanılması kararlaştırıldı.

‘Evsel Katı Atık’ ücretlerinin MUSKİ’nin su faturalarına ilave edilerek tehsil edileceğini ve bu ücretlerin ‘Evsel Katı Atık’ bedellerinin, ilgili belediyelere aktarılacağını belirten Başkan Tokat, “Bu konuda büyük şehir belediye başkanımız biraz rahatsız. Çünkü bu, aslında 4-5 yıl once çıkartılmış bir yasa ama şimdiye kadar hep ertelenmişti. Bu aydan başlayarak uygulanmaya başlıyor. Bu da doğal olarak su faturalarıyla toplandığı için, vatandaşlar tarafından sanki suya zam yapılmış gibi algılanabilir. Bunu belirtmem gerekiyor, ‘Evsel Katı Atık’ bedelleri artık Milas Belediyesi’ne aktarılacak, suya yeni bir zam yapılmış değil” diye konuştu.

BELEDİYE KİRALAMA YERİNE KENDİ ARACINI ALACAK

Belediyeye 1 adet 22 tonluk ekskavatör, 2 adet kazıcı yükleyici iş makinesi, 1 adet greyder, 1 adet engelli nakil aracı, 1 adet teleskopik vinç, 10 adet binek ve 5 adet kamyonet (pick-up) araç alınması ve bunun için de, 2 milyon 250 bin lira kredi alınmasıyla ilgili olan gündem maddesi, Milas Belediye Meclisi’nin oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat, değişen mevzuat sonrasında belediyenin kiralık araç kullanmasının artık rantabl olmaması nedeniyle, bu araçları satın alarak, bundan böyle araç ve iş makinası kiralamalarının azaltılmasını hedeflediklerini söyledi.

İmarla ve İçkili Yer talepleri ile ilgili bazı işler, ilgili komisyonlara gönderilirken, İmar Komisyonu’nun hazırladığı raporlar da görüşüldü ve karara bağlandı.

Milas Belediye Meclisi Toplantısı’nın ardından söz alan CHP Meclis Grubu Başkanı Şakir Özdemir, 2-3 Kasım tarihlerinde düzenlenen 6. Milas Hasat Şenliği’nde, Milas halkının ve Milas Belediye Meclisi’nin temsilcisi olan Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a söz hakkı verilmemesini gündeme getirdi.

Özdemir, açıklamasında şu ifadere yer verdi:

“Haftasonu ilçemizde zeytin hasat şenliği düzenlendi. Açılıştan sonra yapılan konuşmalarda belediye başkanımıza söz verilmedi. Belediye başkanı; her şeyden önce Milas halkı tarafından seçilmiş bir kişidir. Milas Belediyesi’ni, Milas halkını ve bunun ötesinde de şu anda toplandığımız Milas Belediye Meclisi’mize temsil eden ve başkanlık yapan bir kişi konumundadır. Ayrıca bu tür etkinliklerin hem öncülüğünü hem de başlamış olan etkinliklerde Milas Belediyesi olarak en büyük önem veren kuruluşların başında gelmekteyiz. 

Haftasonu yapılan etkinlikte belediye başkanımızın konuşması hem hakkıdır hem de görevidir. Bu konuşma hakkının verilmemesi Milas halkına, belediye meclisimize, ortak akıla, kurumlararası işbirliği ve uyumuna zarar vermiştir.

Biz CHP Grubu olarak, bundan sonra yapılacak etkinliklerde bu tür zarar verici davranışların yapılmamasını talep ediyoruz.”

Konuyla ilgili söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanı Hürol Önder de, “Biz de şenlikte belediye başkanımızın Milas ilçesini temsilen konuşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda dünkü grup toplantımızda bu konuyu ilçe başkanımıza ilettik. İlçe başkanı bu konuda kesinlikle bir girişim veya etkisinin söz konusu olmadığını, bu işin karşısında olduğunu ve de belediye başkanının konuşması gerektiğini söylemiştir. Vekilimiz de aynı düşüncelerdedir. Yaşanan olayı uygun bulmuyoruz. Belediye başkanımız, şenlik gibi etkinliklerde bizlerin adına konuşması gerekiyor diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

MHP Meclis Grup Başkanı Mevlüt Kiriş, ilçede yaşanan bazı olumsuzlukları gündeme getirerek şöyle konuştu: “Dolmuş duraklarına vatandaşlar araçlarını parkettiğinden, minibüslerin  duraklardan yolcu alamıyor. Bu nedenle araçlar, yolda durarak yolcu indirme-bindirme yapmak zorunda kalıyor. Bu konuda zabıtanın önlem alması gerekiyor.”

MHP’li Meclis Üyesi Sinan Erbey ise Büyükşehir’in işletmesinde olan Güllük’teki çekek yerinde çalışanların işin ehli olmamasından dolayı yavaş çalıştıklarını, oysa karaya çekilmesi gereken pek çok yatın beklediğini ve bunların bir an once karaya çekilmesi gerektiğini, her türlü araç gereç olmasına karşın, işin ehli olmayan kişiler nedeniyle hâlâ karaya çekilmeyi beklediklerini belirterek, buna etkin önlem alınması için girişimde bulunulması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, Ören’de gençlerin spor etkinliklerine gelir temin etmek amacıyla 17 Kasım tarihinde  Ege ve Karadeniz'den toplam 100 boğanın katılımıyla yapılacak olan güreşlere davette bulunuldu. Dernek yöneticileri tarafından, meclis üyelerini isimlerinin yazılı olduğu yağlık hediye edildi. 

Meclis, daha sonra, 8 Kasım Cuma günü saat 10.00'da tekrar toplanmak üzere tamamlandı.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500