Advert
Advert

BİLİM İNSANLARI ŞEYH ŞÜŞTERİ’Yİ ANLATACAK

BİLİM İNSANLARI ŞEYH ŞÜŞTERİ’Yİ ANLATACAK
Bu içerik 575 kez okundu.
Advert

Milas Kaymakamlığı Başkanlığında, Milas Müze Müdürlüğü ve Beçin Kalesi Kazı Başkanlığı işbirliği ile 21 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da Milas Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda, “ Perdeye Yansıyan Tebessümün Mimarları: Hacivat – Karagöz ve Şeyh Şüsteri" konulu panel düzenlenecek.

Türk perde oyunu Karagöz’le Hacivat’ın mucidi olarak kabul edilen, bilimsel kaynaklarda ‘Küşteri/Tüşteri’ olarak da anılan ve mezarı Milas’ta olduğu rivayet edilen Şeyh Şüşteri’nin mezar taşı, Milas’taki Atatürk Bulvarı’ndaki refüjde sergileniyor. AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Şeyh Şüşteri’ye sahip çıkılması ve kültürel mirasının korunması için girişimde bulunarak, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı’ya Milas ziyareti sırasında konuyla ilgili bilgi aktarmıştı.

Bu girişimin ardından Milas Kaymakamlığı Başkanlığı’nda, Şüşteri’yi konu alan bir panel planlandı.

Milas Kaymakamlığı Başkanlığında, Milas Müze Müdürlüğü ve Beçin Kalesi Kazı Başkanlığı işbirliği ile 21 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da Milas Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda, “ Perdeye Yansıyan Tebessümün Mimarları: Hacivat – Karagöz ve Şeyh Şüsteri" konulu bir panel düzenlenecek.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde Milas’ı anlatırken, ‘Şeyh Şüşteri’nin yaşadığı şehir” olarak nitelemede bulunması bir yanda Milas’ın en önemli şahsiyetlerinden biri olan Şüşteri hakkında elde edilen bilgiler, panelde katılımcılara aktarılacak.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi’nden Grup Lotus’un İstanbul Müzik Dinletisi’nin sunulacağı panelde;  Prof. Dr. Kadir Pektaş, Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Adnan Çevik, Dr. Öğrt. Üyesi Ümral Deveci birer sunum yapacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500