Advert
Advert

ŞENLİKTE, BAŞKAN TOKAT’A SÖZ VERİLMEMESİ TEPKİ ÇEKTİ

ŞENLİKTE, BAŞKAN TOKAT’A SÖZ VERİLMEMESİ TEPKİ ÇEKTİ
Bu içerik 7166 kez okundu.
Advert

6. Milas Zettin Hasat Şenliği’nde, protokol konuşmaları sırasında Milas halkını temsil eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a söz verilmemesi katılımcılardan tepki çekti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de şenliğe davet edilmediğini söyleyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçedeki fuar organizasyonlarında da buna benzer durumlar yaşadığını belirterek, “Milas’taki bir organizasyona dışarıdan misafirler geliyorsa Milas Belediye Başkanı’nın bu işin içerisindeki biri olarak, halk adına onlara ‘hoşgeldiniz’ demesi lazım!” dedi.   

Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin 6.’sı geçtiğimiz cumartesi günü kortej yürüyüşü ve Atapark’taki açılış töreniyle, ardından hasat ve diğer renkli etkinliklerle gerçekleştirildi. Şenliğin resmi açılışına; Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Muhammet Sevinç, STK temsilcileri, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, S. S. 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Türkiye Süt Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, siyasi parti temcilsileri, çiftçiler ve vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

Kurdele kesiminden önce protokol konuşmaları sırasında;  Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun ve Milas Kaymakamı Eren Arslan birer konuşma yaptı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da konuşma yapması beklenirken, kürsüye davet edilmemesi şenliğe katılan vatandaşlardan tepki çekti. Kurdela kesimi sonrasında protokol üyelerinden ayrı bir şekilde beraberindekilerle stantları gezen, şenliğe katılanlara teşekkür eden Başkan Tokat, şenliğin diğer etkinliklerini de geriden takip etmeyi seçti.

“BU ANLAYIŞ ORTAK AKLA ZARAR VERİR!”

Şenlikte yaşanan konuşma krizi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Tokat, bu tür durumları fuar organizasyonlarında da yaşadığının altını çizerek şunları kaydetti:

“Zeytin Hasat Şenliği, Fuar gibi organizasyonlar başladığında burada ortak akılla; kaymakamlık ve belediyenin öncülüğünde ve daha çok belediyeye yüklenerek süreç yaşanıyor. Ancak uzun zamandan bu yana işin yükümlülük kısmında belediye herkesin aklına gelirken, işin gösteri kısmına gelince belediye sürekli işin dışına atılıyor. Fuarda da bunu sürekli görüyoruz, burada da görüyoruz. Ben şimdiye kadar sessiz kalmaya, polemik konusu haline yapmamaya ve topluma yansıtmamaya özen gösterdim. Ancak ben Milas halkını temsil ediyorum. Yaptığım her harcama Milas halkı adına, benim orada temsiliyetim Milas adına. Bugün Milas’taki bir organizasyona dışarıdan misafirler geliyorsa Milas Belediye Başkanı’nın bu işin içerisindeki biri olarak onlara ‘hoşgeldiniz’ demesi lazım.  Ev sahibi benim.

Ancak siyasi amaçlarla veya başka amaçlarla gerek fuar gerekse de bu tür organizasyonlarda ‘biz görünmeyelim, biz ortada olmayalım; birileri siyasi şov haline getirsin’ istiyorlar.  Kendi yarattığımız fuarın açılışına katılamadık neredeyse. Şimdi zeytin hasat şenliğinde de benzer bir durumla karşı karşıyayız. Ben Milas halkı adına çok üzüldüm ve halkım adına buna sessiz kalmayacağım. Bu doğru bir şey değil. Bu haliyle biz fuarları da geliştiremeyiz, zeytin hasat şenliğini de geliştiremeyiz. Bizim amacımız her sene yaptığımız, bir sene öncekinin bir basamak daha ilerlemek üzerine. Ama başka saikler girdi işin içine. Yani sahnede bakanla telefon görüşmeleri, bunlar seçim döneminde de aynı taktikle yapıldı. Bunlar siyasi şeyler. Bu zeytin hasat şenliğinin Milas’ın zeytinciliğine katkısı olmaz.  Bugün gerçekten çok üzüldüm, bir daha olmamasını temenni ediyorum.”

BELEDİYE, ŞENLİK VE FUAR ORGANİZASYONLARINA OLAN DESTEĞİNİ ÇEKEBİLİR

Gazetecilerin ‘önümüzdeki dönemde belediyenin destek vermemesi söz konusu olabilir mi?’ sorusunu yanıtlayan Tokat, “Olabilir, ben bu şartlar içerisinde bulunmamızın hiçbir anlamı yok.” dedi.

Tokat, açıklamasında şenliğe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün davet edilmediğine dikkati çekerek şunları kaydetti: “Belediye olarak sadece bizde değil. Muğla Büyükşehir Belediyesi konusunda da bir rahatsızlık var. Çok üzülerek öğrendim. Büyükşehir Belediye Başkanı bu etkinliğe davet edilmemiş. Dün(Cumartesi) akşam saat 17.00’ye doğru bir davetiye gönderiliyor. Ve ben buradaki masrafları kısma adına büyükşehirin sahne düzenini, her şeyini ücretsiz ayarladım. Işık, ses, sahne. Hiç masraf etmeye gerek yok. Ama bize söylenen şey, ‘sanatçı büyükşehirin sahnesini istemiyor, daha büyük sahne istiyormuş’ Daha sonra Barış Pınarı Harekatı nedeniyle müzik programlarımızı iptal ettiğimizden sahneye de gerek kalmadığından büyükşehire ‘sahne programları iptal oldu’ dedik. Şimdi bu sahneyi para verip getirdiler. Ben bu sahneyi büyükşehirden istemiştim ücretsiz, istemediler onu. Büyükşehir Belediye Başkanını davet etmemişler ya. Bu kadar da olur mu?”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fethi dinç     2019-11-08 nasıl içinize sindiriyorsunuz, ben hayret ediyorum !!!
İsmet     2019-11-06 Başkan hep mağdur.
çeyrek efe     2019-11-04 söz verilecek bir adam değil de, ondan söz verilmemiştir... adam olsa söz verilirdi herhalde...
Mehmet Kayır     2019-11-04 Siz deve güreşinde mikrofonu müsade etmediniz nasıl şimdi mutlu oldunuzmu konusamadim diye ciyak ciyak oluyorsunuz sizi anlamak mümkün deyil kendine müslümanlar sizi
Mehmet Kayır     2019-11-04 Sizde çam köy ve ikiz köye eyleme hdp batman millet vekili ne davet ettinizya galiba sizi unutmuşlar çam köy ve ikiz köy muhtarları köy girişinde karşıladılar sizi normaldir demekki hak etmemişler hak eden gelir konuşurdu
Abdullah Gürgün     2019-11-04 Sayın Tokat'a yüzde yüz hak veriyorum. Ve sorumluları ayıplıyorum. Milas'taki bu şenliğin açılışında konuklara kim "HOŞGELDİNİZ" diyecek? Bence Milaslıların seçtiği belediye başkanı... Atanmış bir vali ya da kaymakam ya da bir başkası olamaz. Kimdir bu tuhaflığın sorumlusu? Ayrıca Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı neden zamanında çağrılmamış? Özel bir neden mi var? Gazetenizin konuyu araştırıp Milaslıları aydınlatmasını rica ederim.