Advert
Advert

MİLAS’TA ZEYTİNYAĞLILAR ŞÖLENİ YAŞANDI

MİLAS’TA ZEYTİNYAĞLILAR ŞÖLENİ YAŞANDI
Bu içerik 1660 kez okundu.
Advert

6, Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin ikinci gününde Muğla’nın ilçelerinden ve Milas’tan katılımcılarla gerçekleştirilen zeytinyağlı yemek yarışması adeta zeytinyağlılar şölenine dönüştü. Yarışmada dereceye giren katılımcılar, altın ve teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.  

Milas’ta 6.’sı düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği, zeytin ve zeytinyağının önemine dikkat çeken çeşitli etkinliklerle kutlandı. Renkli görüntülere sahne olan şenlikte, zeytinyağının sofralardaki kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla AREGALA Gastronomi Federasyonu tarafından zeytinyağlı yemek şovu ve Zeytindostu Derneği tarafından zeytinyağı tadımı yapıldı.

Zeytin ve zeytinyağı kullanarak pişirme tekniklerini ve yemekleri tanıtan şefler, gösteriyi izleyenler tarafından ilgiyle takip edildi.

Ardından şefler, Muğla’nın ilçelerinden katılım gösteren kadınların zeytinyağlı yemek yarışmasında sunduğu yemekleri değerlendirdi.  El işleme bakır tabaklarda, çiçeklerle sunulan zeytinyağlı dolma, ekşili köfte, keşkek, tarhana, zeytinyağlı tavuk dolması, çeşit çeşit ot kavurmaları ve yöresel tatlılarla donatılan masalara gelerek tadım yapan şefler, yarışmanın en iyisini seçmekte zorlandılar. Puanlamanın arından birbirinden lezzetli yemekler, etkinliği izleyen protokol üyelerine ve vatandaşlara ikram edildi.
Jüri üyelerinin değerlendirmesine göre; zeytinyağlılar şölenine dönüşen yarışmanın 1.’si Milas’tan Nigar Orhan, 2.’si Menteşe ilçesinden Nurhayat Bilgin, 3.’sü ise Milas’tan Ayşen Sezgin oldu. Yarışmaya katılan tüm katılımcılar, protokol üyeleri tarafından altın ve teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.

Yarışmada jüri görevinde bulunan tüm şeflere Milas Kaymakamı Eren Arslan tarafından belge takdimi yapıldı.

Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği üyelerinin etkinlik sonunda sergilediği halk oyunları gösterisi alandakilerden alkış topladı.

Yarışmanın, zeytinyağıyla yapılan yöresel lezzetlerin tatlı rekabetine sahne olduğunu söyleyen Milas Kaymakamı Eren Arslan, yarışmadaki amacın kültürü ve değerleri tanıtarak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu ifade etti.

Milas zeytinyağının memecik türü zeytinlerden elde edilen son derece kaliteli bir zeytinyağı olduğunu belirten Arslan, “Milas zeytinyağının polifenol değerleri çok yüksek ve anti kanserojen olduğu bilimsel verilerle ispatlanmış çok kaliteli bir zeytinyağıdır. Bu yüzden ben sağlık için tüm vatandaşlarımızın daha fazla zeytinyağı tüketmelerini, hatta bunu bir meyve suyu niyetiyle tüketmelerini tavsiye ediyorum. Sağlık otoritelerin zeytinyağının mutlaka mutfaklarda yer almasını söylüyor. Herkesi coğrafi işaret belgesiyle kalitesi tescillenmiş Milas memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarını kullanmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer ise Milas’ın zeytinyağının, yağlı zeytininin, el halısının ve tepsi böreğinin coğrafi işaret belgesi bulunduğunu kaydetti.

Özer, Milas’ın zeytinin başkenti olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “2017 yılının kasım ayında Avrupa Birliği’ne Milas zeytinyağına coğrafi işaret için tek başvuran biziz. İnşallah çok kısa sürede bunun coğrafi işaretini de aldığımız zaman Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde o belgeyle çok daha fazla ikiye katlayarak malımızı satabileceğiz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500