Advert
Advert

30 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR!

30 BİN KİŞİ ORGAN NAKLİ BEKLİYOR!
Bu içerik 587 kez okundu.
Advert

Türkiye genelinde yaklaşık 30 bin kişinin organ nakli beklediğine dikkat çeken 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi Müdürü Dağıstan Danış, yılda 2 bin kişinin organ nakli yapılamadığı için hayatını kaybettiğine vurgu yaparak, organ bağışının hayati önem taşıdığını söyledi.

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi Müdürü Dağıstan Danış ve İlçe Müftü Vekili Salih Rıfat Şen, Milas Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri ve öğreticilerine organ bağışı konusunda bilgilendirme yaptı. 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi ve Milas Müftülüğü’nün düzenlediği konferansta,  organ naklinin önemine dikkat çekildi.  Organ bağışının sırada bekleyen hastalara umut olacağını belirten 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Nakli Birimi Müdürü Dağıstan Danış, organ bağışçısının vefat durumunda öncelik sırasına göre; eş, çocuk, anne ve baba, kardeşten onay alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Form doldurarak vefat halinde organ bağışçısı olmak isteyen vatandaşlara seslenen Danış, “Aileniz onay vermediği sürece bu formun hiçbir önemi yok.” diyerek organ bağışının öneminin tüm toplumca kabul görmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’de yaklaşık 28-30 bin kişinin bekleme listesinde olduğunu kaydeden Danış, “80 bin civarında da diyaliz hastamız var. Her an diyalize girmeye hazır da 120 bin kişi var. Bekleme sırasında da yılda bin 500, 2 bin kişiyi kaybediyoruz.” dedi.

Danış son olarak, bekleme listesindeyken makineye bağlı yaşayan çocukların ve yetişkinlerin, bağış sonrasındaki fotoğraflarını katılımcılara gösterdi.

ORGAN NAKLİ CAİZ

Danış’ın ardından Milas Müftü Vekili Salih Rıfat Şen, ‘organ naklinin dini boyutu’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1952’de otopsi, 1953’te kan nakli, 1960’ta kornea ve 1980’de organ naklinin caiz olduğuna ilişkin fetva verdiğini hatırlatan Şen, herkesi organ bağışçısı olmaya davet etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500