Advert
Advert

MİLAS ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ YARIN BAŞLIYOR

MİLAS ZEYTİN HASAT ŞENLİĞİ YARIN BAŞLIYOR
Bu içerik 926 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Zeytinin başkenti Milas’ta geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliğinin 6'ncısı yarın "Tane tane lezzet, damla damla sağlık" sloganıyla başlayacak.

Milas'ta kurumlar arası işbirliğiyle düzenlenen ve iki gün sürecek Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği’nde ilçeler arası zeytinyağlı yemek yarışması, zeytinyağı tadım eğitimi, zeytin hasadı gibi çeşitli etkinlikler yer alacak.

Sahip olduğu 10 milyon dolayında zeytin ağacı ve coğrafi işaret tescilli zeytinyağı ile Türkiye'nin önde gelen zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden birisi olan Milas’a geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliği yarın başlayacak. Milas Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ziraat Odası ve ilçedeki diğer meslek odaları, kurum ve kuruluşların katılımıyla ve "Tane tane lezzet, damla damla sağlık" sloganıyla düzenlenen şenlik, 2 / 3 Kasım Cuma ve Cumartesi günleri yapılacak. Şenlik, 2 Kasım Cumartesi günü, saat 10.30'da Atapark'ta düzenlenecek halkoyunları gösterileri ile başlayacak. Stantların gezilmesinin ardından Milas'ın Ağaçlıhöyük mahallesinde yapılacak zeytin hasadıyla toplanan zeytinler fabrikada sıkılarak zeytinyağına dönüştürülecek.

Bu yıl 2 / 3 Kasım Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği’ne Dr. Ender Saraç söyleşi ile katılırken, Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen ve Doç. Dr. Figen Çukur da coğrafi işaret alan Milas zeytinyağı ve coğrafi işaretli ürünlerin kırsal kalınmaya etkilerini anlatacaklar.

Dr. Ender Saraç'ın açıkhava tiyatrosundaki söyleşinin ardından Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen tarafından Atapark'ta "Coğrafi işaret alan Milas zeytinyağının tanıtımı" konulu bir sunum yapılırken, Zeytindostu Derneği tarafından zeytinyağı tadım eğitimi verilecek.

Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği'nin ikinci günü Milas'ın tarihi mekanlarından Çöllüoğlu Hanında fotoğraf ve el sanatları sergisi açılacak. Liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının ödül töreninin ardından Doç. Dr. Figen Çukur yönetiminde "Kırsal kalkınmada coğrafi işaretli ürünlerin yeri ve önemi" konulu bir panel düzenlenecek. Zeytindostu Derneği'nin "Kaliteli zeytinyağını tanıma" konulu sunumu yapılacak. Sınır Tanımayan Şefler Derneği'nin uluslararası usta aşçıların katılımıyla düzenleyeceği yemek gösterisinden sonra şenlik ilçeler arası zeytinyağlı yemek yarışmasıyla sürecek ve yarışmayı kazananlara ödülleri verilecek.

Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği,  Yörük Türkmen Derneği'nin halkoyunları gösterisi ile sona erecek.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500