Advert
Advert

TÜRKİYE’DE KONUŞULAN TEK ÖRNEK BURASI…

TÜRKİYE’DE KONUŞULAN TEK ÖRNEK BURASI…
Bu içerik 1139 kez okundu.
Advert

Pina Yarımadası’nda 2007 yılında çıkan yangının ardından otel inşa edilen alanın, 1987 yılında turizm alanı olarak ilan edildiğini açıklayan Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, “Yangından sonra izin verme gibi bir algı var. Bu böyle değil.  Bu alan 1987’de turizm alanı olarak ilan edilmiş. Ayrıca o büyük yangın oteller bögesinde değil, farklı bölgeden o taraf doğru ilerleme kaydetmiş.  Türkiye konuşulan tek örmek budur, bu örneğinde aslında gerçeği budur.” diye konuştu.  

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’ndeki Gökçeler Yangın Yönetim Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürü Ümit Portakal ve şeflerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda fidan dikim seferberliği ve yangın istatistikleri ile müdürlük faaliyetleri hakkında bilgi aktarıldı.

Yüzde 68’i ormanlarla kaplı olan Muğla’nın, Karabük ilinden sonra en fazla ormanlık alan oranına sahip olan il olduğuna dikkat çeken Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Pina Yarımadası’nda 2007 yılında çıkan yangının ardından oluşturulan, “Önce yakıldı, sonra otel inşa edildi” şeklindeki algının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.  

Bu örneğin Türkiye’de konuşulan tek örnek olduğuna dikkat çeken Yaprak, “Bu alan, 1987 yılında turizm alanı olarak ilan edilmiş. 1991 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığına izin verilmiş bir alan. Bakanlıkça da birkaç firmaya otel izini verilmiş. Bu izinler verildikten sonra 2007 yılında burada bir yangın meydana geliyor. 282 hektar civarında alan zarar görüyor. 3.4 hehtar civarında ise izin verilen bir otelin izin verilen kısmında 2.9 hektarlık alan zarar görmüş. Yandıktan sonra izin verme gibi bir algı var bu böyle değil. Ayrıca o büyük yangın oteller bölgesinde değil. Farklı bölgeden o taraf doğru ilerleme kaydetmiş.  Türkiye konuşulan tek örnek budur, bu örneğinde aslına gerçeği budur.” diye konuştu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500