Advert
Advert

3 SAATTE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

3 SAATTE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK
Bu içerik 553 kez okundu.
Advert

Türkiye genelinde 11 Kasım’da saat 11.11’de fidan dikiminin gerçekleştirileceğini duyuran Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, aynı anda başlanacak olan 3 saatlik etkinlikte 11 milyon adet fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Bodrum’un Güvercinlik Mahallesi’ndeki Gökçeler Yangın Yönetim Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürü Ümit Portakal ve şefler katıldı.

Toplantıda Bodrum ve Milas basınıyla bir araya gelen Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, çevreye olan duyarlılığı artırmak ve özellikle son zamanlarda meydana gelen orman yangınlarında  zarar gören alanların yeniden ağaçlandırılması için 11 Kasım saat 11.11’de ülke genelinde fidan dikimi alanında rekor denemesi yapılacağını ifade etti.

Aynı anda başlanarak 3 saatte ülke genelinde 11 milyon adet fidanın dikileceğini söyleyen Müdür Yaprak, Milas ve Bodrum’da belirlenen alanlarda fidan dikimi yapılacağını kaydederek, Muğla ve Aydın ilini kapsayan sorumluluk alanlarındaki çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

YANGINLA MÜCADELEDE SON TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

1 milyon 156 bin 983 hektarlık sorumluluk alanıyla ilgili konuşan Müdür Yaprak, yangın gözetleme kulelerinde TÜBİTAK ile birlikte yürüttükleri proje kapsamında özel kameralar bulunduğunu belirterek şunları kaydetti: “Yangınlara hem karadan hem havadan teknolojnin son imkanını kullanıyoruz.  98 arazöz, 33 adet su ikmal aracı, 53 ilk müdahale aracımız, 12 dozer, 13 greyder ve 7 adet treylerimiz mevcut. Bu ekipmanlarda çalışan toplam personel sayımızda bin 324 kişi. Bunun yanında su atan 5 helikopter, ve bir de keşif maksatlı helikopter var. 58 adet yangın gözetme kulesinin 15'inde kamera  sistemi var.  3 dakiakda 360 derce dönen  ve TÜBİTAK ile beraber çalıştığımız dumana duyarlı, duman gördüğünde yangın harekat merkezine görüntü aktarabilen bir sistem. BU sistem üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bunu gelecek yıl çalışmasını artıracağız. Kuleler dışında mobil araçlar üzerinde belirli noktalara  yangının çıkma olasılığının yüksek olduğu bölgelerde de bu araçları konuşlandırarak teknolojiyi kullanarak yangınla mücadele edeceğiz. Yangın ihbarlarının daha kısa sürede nasıl aktarabiliriz, müdahale süresini kısaltma yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Ortalama yangına müdahale süremiz 13-14 dakika civarında. Burada hedefimiz sayın Bakanımızın da belirttiği gibi 10 dakikalara inmek.”

YANGINLARDAKİ SABOTAJ ŞÜPHESİ ARAŞTIRILIYOR

Bazı yangınların çıkış nedeniyle ilgili kolluk güçleri ile birlikte araştırmalarının devam ettiğini belirten Yaprak, son 10 yılda ülke ve Muğla genelindeki yangın istatistikleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Muğla Bölge Müdürlüğü genelinde, son 10 yılda ortalama 314 yangın meydana gelmekte ve ortalama 282 hektar civarında alan zarar görmekte.  Son 10 yıl Türkiye geneline batığımızda 2 bin 388 yangına karşılık 6 bin 665 hektar saha zarar görmekte. Bu yangınların yüzde 24'ü ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 13'ü kasıt yüzde 32'si yıldırım. Bu Muğla özelinde biraz daha fazla. Yüzde 31'i de şu anda faili meçhul dediğimiz tespitlerde araştırmalarımız devam ediyor. Bu yıl bugün itibariyle Türkiye genelinde 2 bin 243 yangın medyana gelmiş. bunun karşılığında 6 bin 69 hektar saha  zarar görmüş.  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü özeline baktığımızda da  284  yangına karşılık  950 hektar orman alanımız tahrip olmuştur.”

YANAN ALANLAR HELİKOPTERLE GÖRÜNTÜLENDİ

Toplantı daha sonra, Milas’ın Denizcik Orman Deposu’nda konuşlu olan yangın söndürme helikopteriyle Bodrum ve Milas’taki yanan ormanlık alanların havadan görüntülenmesiyle devam etti. 7 Ağustos’taki Tuzabat yangını ile eş zamanlı çıkan ve evleri tehdit eden Mumcular yangını ve Milas’taki yangınların yarattığı tehlike kuşbakışı açıyla daha net ortaya çıktı. Yanan alanlardaki ıslah ve diğer çalışmaların ise devam ettiği gözlendi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500