Advert
Advert

MEKTUPLA GÜNDEME GELEN İMAR KANUNA AYKIRILIK İDDİASI!

MEKTUPLA GÜNDEME GELEN İMAR KANUNA AYKIRILIK İDDİASI!
Bu içerik 1594 kez okundu.
Advert

Milas Belediyesi Meclis Üyelerine iletilen bir mektupta, Güllük’teki bir otelin İmar Kanunu’na aykırı olarak inşa edildiği öne sürüldü. Belediye Meclisi’nde açıklama yapan Milas Belediyesi Başkanı Muhammet Tokat, söz konusu aykırı durumların gerekli takibinin yapıldığını ve yıkım listesine eklendiğini ifade ederek mektupla ortaya atılan iddianın asılsız olduğunu söyledi.

Milas Belediye Meclisi, ekim ayı olağan meclis toplantısının 2. Oturumunu gerçekleştirdi. İlhan Şimşek ve Uğur Bıçakçı’nın mazeretli olarak katılmadığı toplantıda 2020-2024 stratejik planı, 2020 yılı mali bütçesi ve hizmet karşılığı alınacak ücret tarifeleri belirlenerek karara bağlandı.

Toplantıda, Milas Belediye Meclis Üyeleri’ne iletilen Mimar Levent Erim imzalı imar aykırılığı iddiası içeren bir mektup gündeme geldi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Muğla ili Milas ilçesi Güllük Mahallesi Manastır Caddesi’nde bulunan Marina Art adlı otelde 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olarak yapım gerçekleşmektedir.

1- Bu işletmede mevcut binada çatı olmamasına rağmen çatı yapılıp, çatının altında çıkacak olan kullanım alanına oda yapılarak kullanıma açmak istenmektedir.

2- 1. maddedeki işlem için mevcut proje müellifi Ali Nazmi Sünnetçioğlu bir proje hazırlayıp Milas Belediye Başkanlığı’na sunmuş, proje 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesi ile Milas Belediyesi tarafından reddedilmiştir.

3- Otel sahibi Ferhat Aydın otelin mimarı müellifi Ali Nazmi Sünnetçioğlu’ndan büyük bir para karşılığı muaffakatname almış olup Milas Belediye Meclis Üyesi ve Milas Belediyesi İmar İşleri ile yakın ve iyi ilişkileri olan Mimar Nevzat Solmaz’a mimari proje müellifliğini vermek sureti ile yasal olmayan bu işlem gerçekleştirmek istenmektedir.

4- 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun Çatı Hükümlerinde bulunan madde 40’ın 7 nolu bendine göre Çatılarda Bağımsız Bölüm Yapılamaz hükmü yer almaktadır.

5- Ayrıca otel önündeki ahşap iskelenin yıkım kararı olmasına rağmen hiçbir işlem yapılmamaktadır.

6- Otel sahibi Ferhat Aydın’ın yakın adamı olan Milaslı Cenker Çetin’in Milas Belediyesi imar işlerindeki arkadaşları ve çevresi tarafından bu adı geçen otel ile ilgili olarak yapılan yasa dışı işlemlere göz yumulduğu Milas ve Güllük halkı tarafından her yerde konuşulmakta olup konunun yerel ve ulusal basına haber verileceğini bilmenizi isterim.

Yukarıda belirttiğim üzere yapılan ve yapılmak istenen hukuka ve imar yönetmeliğine aykırı işlemlerin araştırılmasını saygılarımla arz ederim.”

“BİREYSEL İLİŞKİLER BURADA YÜRÜMEZ!”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas’a bağlı Güllük Mahallesi’ndeki bir otel inşasında hukuka ve imar yönetmeliğine aykırılık olduğunu yönünde ifadelerin yer aldığı mektup hakkında belediye meclisinin son bölümünde açıklama yaptı.

İddiaları net bir dille yalanlayan Başkan Tokat, “Bu mektupla gündeme gelen konuda, bazı hususların yasaya aykırı olarak gerçekleşeceği iddiaları var. Belediyemizde böyle bir şey söz konusu değildir. Kendi işimle bile bireysel ilişkiler burada yürümez. Ayrıca bu tür aykırılıklar belediyemiz ilgili birimlerince tespit edilir, yönetmelik çerçevesinde işlem yapılarak yıkım listesine bu yapılar eklenir.” diye konuştu.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500