Advert
Advert

TÜRKİYE’NİN İLK KADIN MUHTARI MEZARI BAŞINDA ANILDI

TÜRKİYE’NİN İLK KADIN MUHTARI MEZARI BAŞINDA ANILDI
Bu içerik 1879 kez okundu.
Advert

Milas’ta 1901 yılında doğan, imkansızlıklar içinde Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olma başarısı gösteren ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından ödüllendirilen Gül Esin, mezarı başında dualarla anıldı.

Aydın’nın Nazilli ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla anma programı düzenledi. Törende, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin mezarı başında anıldı. İlçe protokolü ve katılımcılar tarafından, 1901 yılında Milas’ta dünyaya gelen 32 yaşında ise muhtarlık yapmaya başlayan Esin’in mezarına çiçek kondu, dua etti.

TÜRKİYE’NİN İLK KADIN MUHTARI GÜL ESİN KİMDİR?

1901 yılında Muğla’ın Milas ilçesinde dünyaya gelen Gül Esin, diğer kız çocuklarına göre daha rahat ve özgür bir biçimde yetişti. İlk eşini ve beş erkek kardeşini, 1. Dünya Savaşı seferberliği sırasında kaybetti. Esin, 1933 yılında Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Dermirdere köyünde (Şimdiki adı Karpuzlu) halkın 500’e yakın oyuyla 32 yaşında seçilerek Türkiye’nin ilk kadın muhtarı oldu. Göreve geldiği ilk yıllarda kahvehanelerde kumar oynamayı yasakladı, kız kaçırma olaylarını önledi ve nikah işlerini düzene sokarak büyük başarı elde etti. Medeni cesareti ve yürekliliğiyle gelecek nesillere örnek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin, tarihe geçerek Atatürk tarafından ödüllendirildi.

Eğitim hayatı ve kaçıncı sınıfta kadar okuduğu bilinmese de, muhtar seçildiğinde okuma-yazma biliyor oluşu, onun bunu kendi imkanlarıyla öğrendiğini ya da ilk okulu bitirmiş olduğunu gösteriyor.

Gül Esin, 1990 yılında 89 yaşındayken hayatını kaybetti.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500