Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

“BARIŞ GÜVERCİNLERİMİZİ ANIYORUZ”

“BARIŞ GÜVERCİNLERİMİZİ ANIYORUZ”
Bu içerik 655 kez okundu.
Advert

Eğitim Sen Milas Temsilciliği adına Atapark’ta açıklama yapan Nihat Erdoğan, “Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının yıl dönümünde barış güvercinlerimizi anıyoruz.” dedi.

Eğitim Sen Milas Temsilciliği, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yaşanan terör saldırısı hakkında açıklama yaptı. Milas Atapark’ta yapılan basın açıklamasını Eğitim Sen Milas Temsilciliği adına Nihat Erdoğan okudu.

Erdoğan, “10 Ekim Ankara katliamının yıl dönümünde barış güvercinlerimizi anıyoruz. Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden dört yıl geçti. Ülke tarihinin en acımasız katliamının üzerinden dört yıl geçmiş olmasına rağmen, kalbimizdeki acı ve yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. 10 Ekim 2015 tarihinde, Türkiye’nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak için, ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!’ demek için Ankara’daydık. Tek amacımız ülkemizin içine sürüklendiği baskı, şiddet ve kaos ortamına karşı emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlü bir ses vermekti. 10 Ekim 2015’te ölümüne karşı ısrarla yaşamı savunanlar, ‘Artık kimse ölmesin’ diye haykırırken, Ankara’ya kadar göz göre göre gelen IŞİD canileri tarafından patlatılan canlı bombalarla vahşi bir katliamın kurbanları oldular. Hher birimiz annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. Katliam sonrasında emniyet güçlerinin yaralıları hedef alan şiddeti ve biber gazlı saldırısı çok sayıda arkadaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Saldırı sonrasında 500’ü aşkın arkadaşımız yaralanırken, halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Siyasi iktidarın 10 Ekim’de yaşanan katliamın üzerini örtmek için yoğun çaba harcaması, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin somut delillere rağmen yargıdan kaçırılması ve bugüne kadar kaybettiğimiz canlarımızı anmamıza bile polis şiddeti ile yanıt verilmesi, 10 Ekim katliamının asıl failleri hakkında yeterinde ipucu vermektedir.” diye konuştu.  

Saldırının tüm sorumlularının yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar yaşadıkları acının dinmeyeceğini ifade eden Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala göreblerinin başındadır.  Siyasi iktidarın 10 Ekim katliamında asıl sorumluların hesap vermesini engellemek için attığı bütün adımlara rağmen emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağımız bilinmelidir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alan kadar öfkemizi diri tutacak, katliamın unutturulmak istenmesine asla izin vermeyeceğiz. 10 Ekim 2015’ten bu yana yaşadığımız acı çok büyük ve tarifsizdir. Dört yıl içinde ne yüreğimizdeki acı, ne de öfkemiz dinmemiştir. Türkiye’nin en kanlı katliamlarından birisi olan 10 Ekim katliamının insani değerlerini yitirmemiş milyonlarca insanın yüreklerini yaktığını, içini acıttığını biliyoruz. Türkiye, uzun süreden beri yoğun bir şiddet ve baskı ikliminde yaşamaktadır. 10 Ekim katliamı, içinde bulunduğumuz baskı ve korku rejimine giden yolda en önemli ve trajik sembollerden biri olarak tarihe geçmiştir. Üülkemizin bu kanalıktan kurtulması, başka 10 Ekim olmak üzere o dönemde bir birini ardına yaşanan kitlesel katliamlarla hesaplaşmasıyla mümkündür. Bu hesaplaşma, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza ve ailelerine karşı en büyük sorumluluğumuzdur. Yoldaşlarımızı kaybetmiş olmamız, onların inandıkları deperleri, uğruna canlarını verdikleri barışı kazanmak için mücadele görevini bzilerin, hepimizin omuzlarına yüklemiştir. Üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğimiz bilinmelidir. Her dönem iktidarın hedefinde olan emek, barış ve demokrasi savunucuları olarak, ayrım yapmaksızın herkesin eşit haklar temelinde, barış içinde bir arada yaşaması için ölümü değil, yaşamı ve yaşatmayı ısrarla savunmaya devam edeceğiz. Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar ne kadar saldırırlara saldırsınlar, yılmayacağız ve katilleri asla affetmeyeceğiz. 10 Ekim Anlara katliamında kaybettiğimiz yoldaşlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Eğitim Sen olarak 10 Ekim 2015’te kaybettiğimiz barış güvercinlerini büyük bir özlemle anıyor, mücadeleleri ve anıları önünde saygıyla eğiliyoruz!”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500