Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

118 DÖNÜMLÜK ARAZİ ÜNİVERSİTEYE TAHSİS EDİLDİ

118 DÖNÜMLÜK ARAZİ ÜNİVERSİTEYE TAHSİS EDİLDİ
Bu içerik 1154 kez okundu.
Advert

Muğla’nın Milas ilçesinde 118 dönümlük arazi, Milas Veteriner Fakültesi’ne bağlı olarak kurulması planlanan “Araştırma ve Uygulama Çiftliği” yapılması için Milas Milli Emlak Müdürlüğünce, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne tahsis edildi.

Milas’a bağlı Hayıtlı Mahallesi sınırları içerisindeki 118 dönümlük arazi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftçiliği kurulması için üniversiteye devredildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Aziz Bülbül, Fakülte Sekreteri Hasan Kocabıyık,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı Şube Müdürü Fatih Keleş,  arazi tahsisi için Milas Milli Emlak Müdürü Mustafa Karanfil ile görüştü. Dekan Yağcı ve Müdür Karanfil’in karşılıklı attıkları imzalarla,  karayoluna cephesi bulunan arazi üniversiteye tahsis edilmiş oldu.

Arazi tahsisinin hayırlı olmasını dileyerek, fakültenin kısa ve uzun vadede hedeflerinin bulunduğunu ifade eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı, “Fakültemiz 2015 yılında kurulmuş, 2018 yılında 30 veteriner fakültesi arasında ilk 10’da tercih edilerek 40 öğrenciyle eğitim öğretime başlamıştır. Bu sene de 60 yeni öğrenci alarak toplamda 100 öğrenciyle eğitim öğretime devam etmektedir. Fakülte dekanı olarak görev yaptığım 11 ay içerisinde, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’in talimat ve destekleriyle temel eğitim ve öğretimle ilgili altyapı ve laboratuar teknik donanımızı güçlendirdik.  Öğretim elemanı sayımızı da artırdık. Tamamlamamız gereken 3 ana hedeften birisi olan Araştırma ve Uygulama Çiftliğimizin kuruluşuna bugün itibariyle başlıyoruz. İkinci hedefimiz bölgemize hizmet verecek bir Hayvan Hastanesi’nin hızlıca kurulmasıdır. Üçüncü hedefimiz ise balık, arı ve hayvancılık sektörünün ihtiyacı olan Akredite Veteriner Teşhis ve Analiz  Laboratuarını kurmaktır.   Altyapılarımızın geliştirilmesine yönelik Hayvan Hastanesi ve fakülte anabilim dalı binaları ile ilgili projelerimiz Rektörümüzün onayıyla üniversitemiz yatırım bütçesine konmuştur.” diye konuştu.

MİLAS VETERİNER FAKÜLTESİ VE İLGİLİ YATIRIMLAR BÖLGEYE HİZMET EDECEK

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün verilerine göre; sığır 256 bin, koyun 174 bin ve keçi 226 bin adettir. Hayvan varlığının önemli bir oranı ise Milas ilçemizde bulunmaktadır. Bu yüzde mevcut hayvanların seleksiyon yöntemleri ile veriminin arttırılması gerekmektedir. Yapılması planlanan Araştırma ve uygulama Çiftliği’nde bölge hayvancılığının iyileştirilmesine yönelik ıslah projeleri ile genetik açıdan verimli yüksek damızlık hayvanların üretimi ve yetiştirilmesi hedeflenmektedir.” diye konuşan Dekan Yağcı,  kurulması planlanan Araştırma ve Uygulama Çiftliği ile Veteriner Fakültesi ve üniversite bünyesindeki ilgili diğer birimlerde bulunan öğrencilerin çiftlik yöntemi ve işleyişiyle ilgili bilgilerinin, tecrübelerinin artacağını belirtti.

ÇİFTİLKTEKİ HAYVANLARIN YEMİ DE BURADAN ÜRETİLECEK

Sektörle, çiftçiyle ve üreticiyle buluşmayı hedeflediklerini kaydeden Yağcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Çiftlikte bulunacak hayvanların beslenmesinde kullanılacak yemlerin çoğunluğu buradan elde edilirken, bölgemiz için alternatif yem ham maddelerinin ekimi ve verime dönük etkileri değerlendirilecektir. Elde edilecek olan hayvansal ürünlerden fakültemiz bünyesinde bulunan akademik birimlerde alternatif ürünlerin geliştirilmesiyle ilgili araştırmalar yapılırken, öğrencilerimize hijyen ve kaliteyi artırmaya dönük uygulama olanağı sağlayacaktır. Burada sektörle, çiftçiyle, üretici ile buluşmayı hedefliyoruz. Zaman zaman yapılacak eğitim faaliyetleri, seminerler, sektörle buluşmalar planlanarak bölge hayvancılığının gelişmesine yönelik  de projelerimizle üniversite halk buluşmasını sağlayacağız. Kuracağımız araştırma ve uygulama çiftliğini dileyen herkesin gezip göreceği, bilgi alıp tecrübe kazanacağı, eğitim kamplarının düzenleneceği bir sosyal yaşam merkezi haline getireceğiz. Bu vesileyle bu alanın üniversitemize devredilmesinde büyük katkıları olan Muğla Valimiz Sayın Esengül Civelek’e, AK Parti İl Başkanı Sayın Kadem Mete’ye, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Çiçek’e, Milas Kaymakamımız Eren Arslan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğümüze ve kuruluşumuzdan beri yanımızda olan desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500