Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BERBERDEN, KÜLTÜR HİZMETİ!

BERBERDEN, KÜLTÜR HİZMETİ!
Bu içerik 1183 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Nevzat Çağlar Tüfekçi

İlçemize bağlı Gökova körfezi kıyısındaki Ören beldesinde berberlik yapan Kıvanç Başkan, düzenlediği kampanyalarla Milas’ta ve Muğla dışındaki illerde bazı okullara gönderdiği kitaplarla kitaplık oluşmasını sağlayarak, önemli bir kültür hizmetinin gerçekleşmesine öncülük etti.

Ören yalısında berberlik yapan Kıvanç Başkan, ilk olarak yetişkinlerin okuması için evindeki kitapları işyerine getirdiğini, tıraş olmak için bekleyenlerin okuduğunu, evlerine götürerek okuduklarını sonra diğer kitaplarla değiştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Sonra aynı yöntemi tıraş olmak için gelen çocuklar için uyguladım. Kızımın kitaplarını getirdim. Çocuklar bunu alıyor, bitirince yenisini almak için geliyordu. Sonra bu geliş gidişler artınca, bu hizmeti çocukların ayaklarına götürmek istedim. Okullarına kitaplık kurma çalışmalarını başlattım. Ören merkezde ve çevresindeki Alatepe, Kultak, Pinar, Dağpınarı, Türkevleri, Çökertme ve Bozalan köylerindeki okullara kitaplık kurdum. Hatta market ve kıraathanelerde bile kitaplık oluşturduğum oldu.”

Bu kültür hizmetini Muğla dışındaki illere de genişletmek isteyen Berber Başkan, kitap bağış kampanyası için bir proje hazırladığını, projesini notere de onaylattığını belirterek konuşması şu şekilde sürdürdü: “Noter onaylı projemi kitap bağış desteği için üniversiteler ve çeşitli kurumlara gönderdim. Fakat onlardan destek göremedim. Benim bu çalışmamı duyan Aytül Akal, Mavisel Yener, Niran Elçi gibi yazarlar kitap gönderdiler. ODTÜ mezunları da kitap desteğinde bulundu. Bu kitapları Ağrı, Aydın ve Batman illerine gönderdim ve o illerin köy okullarında kitaplıklar oluştu. Ağrı iline gönderdiğim 3,500 kitapla üç noktada kitaplık oluşturuldu. Bugüne kadar 20 bin kitabın toplanmasını ve dağıtımını gerçekleştirdim.”

Berber Kıvanç Başkan, sadece okullara kitap bağışıyla yetinmeyerek, gitar, bateri gibi müzik aletleriyle mikroskop vb. laboratuvar malzemelerinin de okullara bağışlanması için çalışma yürüttüğünü ifade ederek, öğrencilere yönelik bu çalışmalarının amacını şöyle açıkladı: “Öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri, daha bilgili olabilmeleri, daha nitelikli insan olmaları için bu çalışmalara başladım. Kurtuluşumuzun çok kitap okumak ve bilinçlenmekten geçtiğine inanıyorum.  Olumlu geri bildirimler aldığım zaman çok mutlu oluyorum” diyerek bir geri bildirim örneğini şöyle anlattı: “Kitaplık oluşturduğum Pinar köyü İlköğretim okulu ilçe düzeyinde yapılan bir deneme sınavında ikinci olur.  Bu başarıyı haberleştirmek için köye gelen gazeteci, başarının sırrını okul müdürüne sorar. Müdür, ‘Kıvanç Başkan’ın okulumuza bağışladığı çeşitli kitaplarla oldu’ demesi beni çok mutlu etti.”

Üç yıldır bu kültür hizmetini sürdürdüğünü, kargo ücretlerini kendisinin karşıladığını, bazen dükkânını kapatarak köylere gittiğini, ilk zamanlarda kitaplıkları bile kendisinin aldığını ifade eden Berber Başkan, bu işi severek yaptığını, köy çocuklarının kültürel gelişimine kendisini adamış bir insan olduğunu belirterek sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Keşke imkânım olsa da daha fazlasını yapabilsem. Daha çok köy okuluna ulaşabilsem. Bu proje sayesinde çocuklar farklı kitapları okuyabiliyorlar. Bunların içinde Çocuk dünya klasikleri, Bilim adamlarını anlatan kitaplar ve Çocuk hikâye kitapları bulunuyor. Kitaplarımı okuyan bir öğrencinin teşekkürü bana yeter. Kitap okuyan öğrencilerin ufukları açılıyor, yaşam kalitesi artıyor, başarı düzeyi yükseliyor. Çocuklar bizim geleceğimiz, onlar bizim umudumuz, her şeyimiz! Kampanyamız devam ediyor.”

Kitap-müzik aleti ve laboratuvar malzemeleri bağışı için iletişim: kivanc12001@outlook.com, Tel: 0531 915 85 11

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali Çakıroğlu     2019-10-08 Harika tebrik ediyorum okuma alışkanlığını küçük yaşlarda kazananlar ölünceye kadar bırakamaz ayrıca yaşadığı müddetçe örnek olurlar bu ülkemiz insanına ve ülkemize yapılacak en güzel hizmet ne kadar övgü yazsak az önemli olan yapmak tebrikler çocuklar için de teşekkürler.