Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

ILBIRA İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

ILBIRA İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
Bu içerik 1087 kez okundu.
Advert

Ilbıra Dağlarını Koruma Platformu üyeleri, Milas Adliyesi’ne gelerek orman kanununa muhalefet edildiğini, ormanlık alana kasten zarar verildiğini, zeytinlik sahalarına zarar verildiğini, çevre ve gürültü kirliliği yaratıldığını, yer altı sularına ve zarar verildiğini, yasal mevzuata aykırı olarak ağaç kesimine izin verildiği belirterek suç duyurusunda bulundu.

Milas’taki Ilbıra Dağı bölgesinde diaspor ve boksit madeni çıkarmak amacıyla bir kısım özel şirketler tarafından yürütülen faaliyetler üzerine kurulan Ilbıra Dağlarını Koruma Platformu üyeleri ve CHP Milas Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ateş, Milas Adliyesi’ne gelerek maden faaliyetleriyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

Basın açıklamasında bulunan Ilbıra Dağlarını Koruma Platformu, şunları kaydetti:

“Bafa bölgesinde yaşayan insanlarımızla, muhtarlarımızla, yetkili mercilerle, basın ve madenci şirketlerden bir temsilci ile ve avukatımızla görüşmelerimiz sonucunda Ilbıra Dağları'ndaki doğa, orman, fauna, flora tahribatının önlenmesi için suç duyurusunda bulunma kararı aldık ve suç duyurusunda bulunmak üzere buraya geldik.

Her fırsatta belirttiğimiz gibi madene ve madenciliğe karşı değiliz. Bunun doğamıza, dolayısıyla insanımıza zarar vermeden yapılmasıdır.

Anayasanın 56. maddesinde, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu belirtilmiştir. BM İnsan hakları beyannamesi 3. maddesi de aynen şöyle demektedir: Madde 3 -Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 1. maddesinde; Kanunun amacı; bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamak olarak kabul edilmiştir.

Yine bu yasanın 3. maddesinde, çevrenin korunması, çevrenin bozulmasının önlenmesi ve kirliliğin giderilmesi alanlarındaki her türlü faaliyette; bakanlık ve yerel yönetimlerin, gerekli hallerde meslek odaları, birlikler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapacakları, çevre politikalarının oluşmasında katılım hakkının esas olduğu ve bakanlık ve yerel yönetimlerin; meslek odaları, birlikler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların çevre hakkını kullanacakları katılım ortamını yaratmakla yükümlü oldukları düzenlemelerine yer verilmiştir.

BM İnsan hakları beyannamesinin 8. Maddesi, "Herkesin anayasa yada yasayla tanınmış temel haklarını çiğneyen eylemlere karşı yetkili ulusal mahkemeler eliyle etkin bir yargı yoluna başvurma hakkı vardır." demektedir.

Bu bölgede yaşayan bizler, sadece kendimiz için değil ülkemiz için, gelecek nesiller için bu ormanları korumaya çalışıyoruz.

Şu anda, anayasaya, yasalara ve insan hakları beyannamesine dayanarak tüm haklarımızı kullanmaya başladık ve suç duyurumuzu savcılığa sunduk.

Kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarımız sürecektir.

Kamuoyunun bilgisine arzederiz.

Saygılarımızla…”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500