Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

JANDARMADAN, KÖYLÜLERE VE MUHTARLARA BASKI İDDİASI!

JANDARMADAN, KÖYLÜLERE VE MUHTARLARA BASKI İDDİASI!
Bu içerik 2614 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi
20 Eylül'de dünyada ve ülkemizin birçok yerinde iklim aktivistleri ve çevreciler, Küresel İklim Grevi için çeşitli etkinliklerle bir araya geldi.

İlçemizde Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) öncülüğünde Milas-Ören yolunda düşük kalorili kömür madeni için kesilmek üzere işaretlenen ormanlık  alanda düzenlenen etkinliğe; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP il Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Milletvekilleri  Mürsel Alban ve Suat Özcan ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP ilçe başkanı İlgin Göktepe, Karacahisar ve bazı İkizköylüler, ÖDP, Tüm Emekli Sen ve Eğitim-Sen  üyeleri, İYİ Parti Muğla il ve Milas ilçe yönetimleri  katıldı. HDP il örgütü ile HDP Batman  Milletvekili ve YSK üyesi Mehmet Rüştü Tiryaki  de katılımcılar arasındaydı.

Etkinliğe Çamköylüler’den katılım olmazken, Çamköy Muhtarı Mehmet Emin Soydan ile İkizköy Muhtarı Muhsin Bilge'nin etkinlikte olmaması ise merak konusu oldu.

Yöreden bilgisine başvurulan bazı kişiler;  20 Eylül Cuma günü düzenlenen etkinlik öncesinde, Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim AŞ tarafından, işletmecisi olduğu iki termik santraline kömür sağlamak için verimli tarım arazileri istimlak edilmek  istenilen Çamköy muhtarı ile  İkizköy  muhtarının Jandarma tarafından uyarıldığı ve bu eyleme katılmamalarının istenildiği iddia edildi.

Eylem öncesi ve gününde jandarma istihbaratın Çamköy'de karargâh kurduğu ve Çamköylüler'in bu etkinliğe katılmamaları için baskı oluşturduğu, etkinliğe katılanların isimlerini aldığını iddi eden Çamköylüler, Jandarmanın bu şekilde  üzerlerinde baskı oluşturmasına tepki  göstererek; "arazileri elinden alınmak  istenilen biz, su kaynakları yok edilmek istenilen biz, yerinden-topraklarından uzaklaştırılmak istenilen biz ve bizim üzerimizdeki bu baskı niye? Kaymakamlık böyle bir toplantının yapılmasına izin veriyorsa, devletin  kolluk kuvveti bizim bu toplantıya katılmamıza neden engel olmaya çalışıyor? Bu devlet vatandaşının hakkını korumayacaksa, biz nereye gidelim, ne yapalım?" diye konuştular.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hamdul yıldız     2019-09-22 Neyini yorumlayacagim,parti sorumlulari ve belediye asli gorevlerini yapmiyor,kirlilik ikametgah bölgelerinde almiş başinı gidiyor,