Advert
Advert

GÜMÜŞKESEN'E GELEN TURİSTLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYOR!

GÜMÜŞKESEN'E GELEN TURİSTLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYOR!
Bu içerik 3316 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas’taki Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın silüetini ortaya çıkaracağı belirtilen yeni müze inşasında aylardır tek bir çivi çakılmaması, mezar anıtının beton bloklar ile kara servi ağaçları arasında kalmasına ve anıtın silüetinin neredeyse tamamıyla ortadan kaybolmasına neden oldu. Bu durum anıtı göremeden ilçeden ayrılmak zorunda kalan turistleri  ve yeni müze yatırımıyla umutlanan mahalleliyi, vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı.

Haber: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Gümüşlük Mahallesi’nde 2 yıl önce başladığında herkesi heyecanlandıran ve sevindiren yeni arkeoloji müzesi yapımı ve Gümüşkesen anıtı restorasyonu ile çevre düzenlemesi çalışmasında, aylardır bir arpa boyu yol alınamaması tepkilere neden oldu.

Yeni müze yatırımıyla bölgenin değerleneceği düşüncesinde olan mahalleli inşanın yarım kalmasıyla endişe yaşarken, birçok vatandaş ise yeni müze çalışmasının Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın sülüetini neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını savunuyor ve yeni müze projesinde revizyon ya da iptal bekliyor. Öte yandan Gümüşkesen Mezar Anıtı, çalışmalar yarım kaldığı için yaklaşık 2 yıldır ziyarete açılamıyor.

“ANITI GÖRECEK TEK BİR AÇI KALMADI”

Tur şirketlerinin organizasyonlarıyla Milas’a gelen turistler, ilçedeki kültür rotasında önemli duraklardan olan Gümüşkesen Mezar Anıtı’nı görmek için Gümüşlük Mahallesi’ne geliyor. Ancak yarım kalan çalışmalar sebebiyle anıtı göremeden mahalleden ayrılmak zorunda kalıyor.

“Anıtı görecek tek bi açı dahi kalmadı!” diyerek yeni müze projesini değerlendiren vatandaşlar, gerekli değerlendirmelerin yapıldıktan sonra çalışmanın en kısa sürede tamamlanmasını talep ederek şunları kaydetti: “Kültürel zenginliğiyle eşsiz olan ilçemizin simge eserlerinden birinin bu hale getirilmesi herkesi üzüyor. Yeni müze projesiyle Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın silüetinin ortaya çıkarılacağı söylendi ama durum söylendiği gibi olmadı. Şuan bu eşsiz eser, kara serviler ve yeni müze inşasının beton blokları arasında kaldı. Dört bir yanına dolaşsanız da anıtı görmeniz mümkün değil. Projenin revize edilmesi yada iptal edilmesi gerekiyor.”

Söz konusu eleştirilerin yetkili mercilerce acilen değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, Halikarnassos Mausoleumu’nun Roma Dönemi’ne ait bir kopyası olarak M.S. 160-180 yılları arasına inşa edilen Gümüşkesen Mezar Anıtı’na gereken önemin verilmesini talep etti. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
KARTAL     2019-09-13 Mahallemize ve Anıtımıza gereken önemin verilmesini bekliyoruz.
B. K.     2019-09-12 Güzelim anıtı ne hale getirdiler. Milas hiç bu kadar sahipsiz olmamıştı.
A. Ş.     2019-09-12 Nihayet duyarlı bir insan çıktı da bu rezilliği dile getirdi. Hergün yüzlerce turistin ziyaret ettiği ve milasın simgesi olan bu yapıtın iki senedir bu halde olması acaba yetkililerin hiç mi dikkatini çekmedi?.....