Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

YÖRÜKLERDEN ŞENLİK TEŞEKKÜRÜ

YÖRÜKLERDEN ŞENLİK TEŞEKKÜRÜ
Bu içerik 958 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut, 8 Eylül 2019 Pazar günü Çamlıca Mahallesi’nde düzenlenen 3. Geleneksel Çamlıca Sonbahar Yörük Şöleni içeriği hakkında bilgi vererek, şenliğe destek olan ve katılan herkese teşekkür etti.

Her yıl Eylül ayında Çamlıca Mahallesi’nde düzenlenen Geleneksel Çamlıca Sonbahar Yörük Şöleni 2 yıldır olduğu gibi bu yıl da yoğun bir katılım ve görsel bir şölenle yapıldı. Yörük örf ve adetlerinin gelecek kuşaklara aktarılması adına şölenin düzenlendiğini söyleyen Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut, Yörük göçü, temsili gelinin ata bindirilmesi, yağlı güreş, halk oyunları gösterisi, temsili kına gecesi ve yerel sanatçıların seslendirdiği türkülerle unutulmaz bir gece yaşandığını söyledi.  

3. Çamlıca Sonbahar Yörük Şöleni’nin büyük bir katılım ve coşkuyla yapıldığını söyleyen Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut; “Milas Yörük Obaları Kültür Derneği ve Çamlıca Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen şölenimiz temsili Yörük göçü ile başladı. Temsili Yörük göçümüzde boğa, at, eşek ve koyunların içerisinde yürüyüşümü yaptık.  Türk Bayrağımızı açarak, il dışından ve ilçelerimizden gelen Yörük derneklerinin ve vatandaşların katılımı ile temsili gelin ata bindirme geleneğimizi, mahalli oyunların eşliğinde Kanber seyir tepesinden davul zurna eşliğinde başlattık.

Şölen alanında ise ilk olarak pilav, keşkek, ayran ikramı yapıldı. Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından etkinliğimizin gerçekleşmesinde katkısı olanlara ve katılan konuklarımıza teşekkür ettiğimiz bir konuşma yaptık. Daha sonra AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Kaymakamı Eren Arslan birer konuşma gerçekleştirdiler.

Konuşmaların ardından köy meydanında gelinin attan temsili indirme gösterisi yapıldı. Ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşçilerinin temsili güreş müsabaka gösterisinin ardından Kerimoğlu İsmail Uzunoğlu yöresel türkülerini, Milas Yörük Obaları Halk Oyunları Dernek üyelerimiz halk oyunlarını sergiledi.

Burdurlu Arzu Gök yöresel türkülerle sahne alırken, Vatan TV program yapımcısı Zeki Yılmaz seslendirdiği türkülerle tüm misafirleri coşturdu.

Yöremizin tanınmış sanatçısı Mehmet Topçuoğlu’nun seslendirdiği türkülerin ardından yöremizin unutulan kına gecesi türküleri, derneğimiz halk oyunları ekibi tarafından temsili kına gecesinde seslendirdi. Etkinliğe katılan konukların da kına gecesine eşlik etmesiyle şölene dönüşen gecemiz, geç saatlere kadar devam etti.” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500