Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

CHP’DE 96. YIL COŞKUSU YAŞANIYOR

CHP’DE 96. YIL COŞKUSU YAŞANIYOR
Bu içerik 678 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

CHP Milas İlçe Başkanlığı, yoğun bir katılımla Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. Kuruluş yıl dönümü kutlamalarına çelenk töreni ve basın açıklamasıyla başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bugün saat 10.30’da Atapark’ta CHP Milas İlçe Başkanlığı tarafından tören düzenlendi. CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çöllüoğlu, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Bekir Perçin, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur, partililer ve muhtarların katılımıyla düzenlenen tören, Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açıklama yapan CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe, “Biz Cumhuriyeti var eden, ‘muasır medeniyet’ hedefine doğru yürüyen ve aydınlanmanın başarıya ulaşması için mücadele eden bir partiyiz. Biz 96 yıldır işte bu yüzden hedefteyiz. Kurtuluş Savaşı yıllarında Milli mücadeleyi yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla “Anadolu vu Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti” örgütlenmişti. İşte 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında toplanan Sivas Kongresi’nde kurulan o cemiyet CHP’nin ilk halidir. Atatürk Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden, bir takım devrimler yaparak çağdaş bir ülke kurmak istiyordu. Bu ise ancak gününü halktan alan bir siyasal parti ile mümkün olabilirdi. Atatürk 8 Nisan 1923’te, Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti Başkanı sıfatı ile bir bildiri yayınladı. Dokuz maddeden oluştuğu için “9 ilke” olarak da anılan bu metin, aynı zamanda bir seçim bildirgesiydi. Üstelik bu bildirge, kurulacak parti için de bir program hazırlığı niteliği taşımaktaydı. Daha sonra hazırlanan tüzükte Halkçılık, Cumhuriyetçilik ve Milliyetçilik temel ilkeler olarak benimsendi, Ulusal Egemenlik, Devrim ve Hukukun üstünlüğü kavramlarına da yer verildi. Bu gelişmelerden sonra “ Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti”, Halk Fırkasına dönüştürüldü ve Atatürk, 9 Eylül 1923’te Cumhuriyet Halk Fırkasının kuruluşunu bildirdi.  Partinin adı 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında da Cumhuriyet Halk Parti olarak değiştirildi. 1924 yılında Laiklik, 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri eklenerek, 6 ok partimizin amblemi oldu.” diye konuştu.  

Başkan Göktepe, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ulu Önder Atatürk önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, halifeliğe son veren parti olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük eden partidir CHP. Çok partili döneme geçişi sağlayan, demokratikleşme sürecinde de öncü misyonu sürdüren, muhalefetin kurumlaşmasına ön ayak olan partidir CHP.

Bugün 9 Eylül, partimizin kuruluşunun 96. yıl dönümü. 31 Mart ve 23 Haziran seçimleriyle AKP’yi sarsan, sallayan partimizin tek hedefi iktidar olmaktır. Partimizin kuruluşunu ve güzel İzmir’in düşman işgalinden “kurtuluş günü”nü yürekten kutlarken, Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyorum. Ayrıca yeni eğitim döneminin öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyor, öğrencilerimize zihin açıklığı, öğretmenlerimize başarılı ve aydınlık bir eğitim dönemi diliyorum. Bizleri bugün yalnız bırakmayan Cumhuriyet ve vatan sevdalısı yol arkadaşlarıma katıldıkları ve bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkürü bir borç bilirim. Saygılarımla…”

Başkan Göktepe, çelenk sunumu ve basın açıklamasının ardından kutlamanın bugün saat 18.00’de CHP İlçe Başkanlığı önünde Arasta Park’ta gerçekleştirilecek olan pasta kesimi ve kutlama programıyla devam edeceğini belirterek, herkesi kutlamaya davet etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500