Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

SATRANÇTA, KÜÇÜK YAŞTA GELEN BAŞARILARI!..

SATRANÇTA, KÜÇÜK YAŞTA GELEN BAŞARILARI!..
Bu içerik 689 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Öğrencilerin zekasını geliştiren satrançla ilgilenen minik Sarp, turnuvalarda aldığı birçok ödülle satranca erken yaşta başlanması gerektiğin en güzel örneklerinden…

Sarp Avcıoğlu, Milas Sınav Koleji öğrencisi ve bu eğitim-öğretim yılında 2. sınıfta okuyacak.  Altı yaşında ana okulundayken satranç öğrenmeye başlayan Sarp, birinci sınıfta 7 yaş grubunda katıldığı ilçe ve il (Muğla) düzeyindeki satranç turnuvalarında pek çok ödülün sahibi oldu.

Sarp'ın babası Ağaçlıhöyük Ortaokulu öğretmeni Yalçın Avcıoğlu, oğlunun yetişmesinde yine Ağaçlıhöyük ilkokulu öğretmeni Taylan Canca'nın çok büyük emeği olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Taylan öğretmen, Ağaçlıhöyük ilk ve ortaokulunda çok sayıda öğrenciye satrancı sevdirdi. Bu alanda okulu marka yaptı. Yetiştirdiği öğrenciler turnuvalardan kupa ve madalyalarla döndü. Satranç bir akıl ve mantık oyunu. Satranç, öğrencilerin zekasını geliştiriyor ve onların ufkunu açıyor. Bir eğitimci olarak şunu söyleyebilirim; satrancı bilen öğrenciler, derslerinde daha başarılı oluyor!"

Baba Yalçın Avcıoğlu, oğlu Sarp'ın ileride ulusal ve uluslararası alanda başarılı bir satranç oyuncusu olması için maddi ve manevi olarak hiçbir özveriden kaçınmayacağını da sözlerine ekledi.

Uzmanlar; satrancın, modern hayatın kültürlenme eğitiminde, dünyaya bakış açısını geliştirmede, analitik bir kafayla düşünme yetisinin olgunlaşmasında çok önemli katkılar sağladığını; bu uğraşının düşünsel ve kültürel bir olgu olduğunu belirtiyorlar.

Sarp, satrancı çok sevdiğini, başarılı bir satranççı olmak için daha çok çalışacağını söyledi...

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500