Advert
Advert

GÜLLÜKLÜ BALIKÇILARIN İSTEĞİ

GÜLLÜKLÜ BALIKÇILARIN İSTEĞİ
Bu içerik 1379 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Güllüklü balıkçılar, her gün aktif olarak kullandıkları balık çıkarma yerinin temizlenmesini istediler.

Ege Bölgesi’nde Mandalya (Güllük) körfezi önemli bir balıkçılık merkezi. Bu körfezde avlanan lezzetli balıklar, ülkenin değişik bölgelerine gönderiliyor ve sofralarda lezzet katıyor.

İlçemize bağlı Güllük, turizm beldesi olmasının yanı sıra hem balıkçılık merkezi, hem de gemi yükleme limanı özelliğine sahip.

Güllük yerleşim alanının hemen önünde yer alan Balıkçı Barınağı ile balık çıkarma yeri birbirine bitişik durumda. Balıkçı barınağı daha bakımlı ve düzenli olmasına rağmen Balık Çıkarma Yeri ise terkedilmiş bir yeri, hurdalık ve çöplüğü andırıyor.

Balık çıkarma yeri denizde avlanan balıkların karaya çıkartılma noktası ve dağıtımının başladığı yer… Her gün aktif olarak kullanılan bir kıyı noktası olması sebebiyle bakımlı ve temiz olması gerekirken burada terkedilmiş kayıklar, balık ağları, çapalar, çivili tahtalar, metal parçalar, pet atıklar görüntü ve çevre kirliliği yarattığı gibi yorucu bir av sonrası balıklarını karaya çıkartmak isteyenlerin işini zorlaştırıyor.

Güllüklü balıkçı Fazlı Yalçınkaya, balık çıkartma yerinin balıkçılar için çok önemli olduğunu, burasının temiz ve düzenli olması gerektiğini belirterek; "Burası Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda. Bölgeyle ilgili başvurularımızı yaptık ancak bir yanıt alamadık. Balıkçı esnafının işini daha rahat ve kolay yapabilmesi için burada mutlaka bir temizlik yapılması şart. Doğal güzelliği olan bir kıyı şeridinde bu kirliliğin olması, doğal güzelliği öldürüyor. Yetkilerden burası için ilgi ve temizlik bekliyoruz." diye konuştu.

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500