Advert
Advert

KARAOVA ŞENLİĞİ KORTEJ VE KEŞKEK ZİYAFETİYLE BAŞLADI

KARAOVA ŞENLİĞİ KORTEJ VE KEŞKEK ZİYAFETİYLE BAŞLADI
Bu içerik 1405 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Bodrum'un en yerel, en renkli ve zengin şenliği olan Karaova Bağbozumu Şenliği'nin 5'incisi 6 Eylül Cuma günü saat 19.00'da kortej yürüyüşüyle başladı.

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Karaova-Der tarafından düzenlenen 5. Karaova Bağbozumu Şenliği, 6 Eylül Cuma günü kortej yürüyüşüyle başladı. Kumbahçe Meydanı’nda toplanan kalabalık, davul zurna eşliğinde, Bodrum Belediye Meydanı’na yürüdü. Aynı gün sabah saat 11.00’de Belediye meydanına dev keşkek kazanı kuruldun ve gün boyu pişirilen Karaova'nın geleneksel lezzeti keşkek, kortej katılımcılarına ve meydanda toplanan binlerce kişiye ikram edildi.

Karaova Derneği tarafından 6-7 ve 8 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 5. Bodrum Karaova Bağbozumu Şenliği'ne yüzlerce yerel üretici 'Karaova Geleceğimizdir" fikrinden hareket ederek, ürünlerini tüketicilerle buluşturacak. Bodrum Belediyesi'nin de desteklediği şenliğin resmi açılışı 7 Eylül Cumartesi günü saat 10:30'da Mumcular Mustafa Kalem Parkı'nda yapılacak. Karaova köylerinden gelen üreticilerin yerel ürünleri Mustafa Kalem Parkı içinde kurulan standlarda satışa sunulacak. Karaova'da bulunan üzüm bağları ve şarap mahzenleri iki gün boyunca ziyaretçilere açılarak bu şahane doğada tadımlar ve konserler düzenlenecek.

KARAOVA MUTFAĞI CANLANIYOR

Karaova'nın unutulmaya yüz tutan lezzetleri ise yöresel yemek yarışması sayesinde yeniden şenliğin konuklarıyla buluşturulacak. Slow Food ve Arçelik'in katkılarıyla düzenlenecek yemek yarışmasında kavurmadan ot yemeklerine kadar bir çok eşsiz Karaova lezzeti maharetli ellerde yeniden hayat bulacak. 5. Karaova köyler arası yöresel yemek yarışmasında deneyimli bir jüri tarafından yapılacak değerlendirmeyle usta ahçılar ödüllendirilecek. Yemek yarışması 8 Eylül Pazar günü saat 14:30 ile 18:00 arasında Mumcular Mustafa Kalem Parkı içinde düzenlenecek.

5. Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği gündüz yapılacak etkinlikler akşam konserleriyle de tam bir şenlik havasına bürünecek. 7 Eylül Cumartesi günü iki ayrı konserle hem Mumcular merkezindeki Atatürk Meydanı'nda dolduranlar hem de Karaova bağlarını ziyaret edenler müzikle buluşacak.

Bağbozumu şenliğinin açılış günündeki ilk konser Mumcular Atatürk Meydanı'nda Karaova Halk Korosu tarafından verilecek. Meydanı dolduranlar koronun ardından aynı zamanda Kars Ardahan Belediye Başkanı olan Faruk Demir'in türkülerine eşlik edecek. Bodrum Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenecek olan konserlerde sahne alacak olan Faruk Demir bu konserden elde edeceği geliri Ardahanlı öğrencilere burs olarak aktaracak.

BAĞDA ŞENLİK ATEŞİ VE SENEM DİYİCİ'NİN MÜZİĞİ VAR

Aynı gün saat 22:00'da ise bir başka şenlik ateşi Dörttepe köyündeki Mor Salkım bağlarında yakılacak. Bu bağda buluşacak olan Karaovalı üzüm yetiştiricileri ve şarap üreticilerinin müthiş tatlarına sanatçı Senem Diyici'nin eşsiz yorumu eklenecek. Bu yıl ilk kez düzenlenen bu bağ konseri gelecek yıllarda Karaova'daki diğer bağlarda sürdürülecek. Karaova'da şenlik ateşi ve müziğin sesi hiç eksik olmayacak.

KAPANIŞ KONSERİNDE EGE TÜRKÜLERİ SONER OLGUN'UN SAZINDAN YÜKSELECEK

5. Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği'nin kapanış konserinde ise Mumcular'dan yükselecek ege türkülerinin melodileri, yine egenin dört bir yandan duyulacak. Kendisi de Fethiyeli olan Soner Olgun doğduğu topraklarda sazını eline alacak. Çok özel bir sahne performansı olan Soner Olgun'un söyleyeceği "Kerimoğlu" ile Atatürk Meydanı'nda olmak şimdiden heyecan verici bir bekleyiş olacak.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500