Advert
Advert

3 YIL AYNI ÜRÜNÜ EKEN ÇİFTÇİ DESTEKLEME ALAMAYACAK

3 YIL AYNI ÜRÜNÜ EKEN ÇİFTÇİ DESTEKLEME ALAMAYACAK
Bu içerik 1310 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Yeni dönem kayıtları başlayan Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili çiftçilere uyarılarda bulunan Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, tarlasına aynı türde tek yıllık bitkiyi arka arkaya üç kez eken çiftçilerin devlet desteklemelerinden yararlanamayacağını belirtti.

Çiftçilerin; mazot, gübre, yem bitkileri, zeytinyağı, iyi ve organik tarım gibi tüm desteklemelerden yararlanabileceği 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının, 2 Eylül 2019 itibariyle başladığını söyleyen Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, yaptığı açıklamada ÇKS kayıtlarının 30 Haziran 2020'de sona ereceğini ve 15 Temmuz 2019-15 Ağustos 2019 tarihleri arasında üretim bilgilerinin ve ürün değişikliği güncellemelerinin yapılacağını duyurdu.

MİLAS’TA 2019 YILINDA 7310 ÇİFTÇİ ÇKS KAYDI YAPTIRDI

Başvuruları tamamlanan 2019 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne 2019 yılında toplam 7310 başvuru yapıldığını kaydeden Müdür Arslan, tam anlamıyla bir tarım kenti olan Milas’ta üretim yapan çiftçilerin devlet desteklemelerinden yararlanabilmeleri için ÇKS kaydının zorunlu olduğunu hatırlattı ve çiftçileri kayıt yaptırmaya beklediklerini ifade etti.

ÇKS KAYDI YETMİYOR, DESTEKLEMEDEKİ ÖNEMLİ DETAY!

Çiftçilerin üretimlerinde yüksek kaliteyi yakalayabilmeleri için toprak analizi yaptırmaları gerektiğine dikkat çeken Müdür Arslan, ÇKS kaydı yaptıran çiftçilerin desteklemelerden mahrum kalmamaları için 3 yıl üst üste aynı parselde tek yıllık bir bitki yetiştirmemeleri uyarısında bulundu.

Bu tür bir ürün yetiştirme davranışının verimi düşürdüğüne ve toprağın verimsizleşmesine neden olduğuna vurgu yapan Müdür Arslan, desteklemedeki detay hakkında şunları kaydetti: “Örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parselde aynı tek yıllık bitli arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılamıyor. Desteklemedeki böyle bir şart, çiftçilerimizin yararına bir uygulamadır. Çünkü üst üste aynı ürün ekimi, tarlanın veriminin ciddi oranda düşmesine neden olmaktadır. Bu verim düşüklüğü ise beraberinde ek girdi maliyeti ve düşük kalitede ürün getirmektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin, aynı tarlada üst üste aynı ürünleri yetiştirmemelerini tavsiye ediyorum.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500