Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

MÜCEVHER SEKTÖRÜNDE DİASPOR TRENDİ

MÜCEVHER SEKTÖRÜNDE DİASPOR TRENDİ
Bu içerik 1333 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Dünyada sadece Milas’ta çıkarılan ve ABD’de kutsal taş olarak bilinen diaspor kristalinden el emeği eşsiz mücevherler üreten Milaslı tasarımcı ve taş kesim ustası Gamze Birgi,  diaspor taşlı mücevherlerin yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep gördüğünü söyledi. 

Volkan Yıldız’ın Özel Haberi…

Dünyada sadece Milas’ta çıkarılan milli bir değer olarak dikkat çeken diaspor kristali madeni, işlenmiş takı haliyle piyasada yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarım Bölümü’nde eğitim gördüğü sırada diaspor kristali kesimiyle ilgilenen Birgi, mezun olduktan sonra kendi ilçedeki Cumhuriyet Caddesi’nde Tayf Kuyumcuk’u açarak atölyesinde bir yıldır yöreye ve kişiye özgü desenlerle el yapımı mücevher üretmeye başladı.  

Milas’ta mücevher tasarımı ve taş kesim ustalığı yapan Gamze Birgi, Amerika’dan, Danimarka’dan, Arabistan’dan ve Türkiye genelinden aldığı diaspor taşlı takı siparişlerini kişiye özel hazırladığını anlatarak, son yıllarda diasporun yükselen değerine vurgu yaptı.

Diasporun biricik olmasının ve titiz bir kesimle ortamdaki ışık değişimine göre 9 ayrı renk verebilmesinin değerini kat kat artırdığını ifade eden Birgi,  “Diasporun en dikkat çekici özelliği ortamdaki ışığın durumuna göre toplam 9 çeşit renk verebiliyor. İçeride yeşilken dışarıda pembe olabiliyor. Zeytin diyarı olan bir Milaslı olarak, benim en sevdiğim hali ise zeytin yeşili rengi… Mücevher yapımında aranan bir taş olan diaspor, son dönemde ciddi bir talep görür oldu. Sadece yurt içinde değil, özellikle yurt dışında diaspora ilgi büyük. Hollywood yıldızları, diaspor taşlı takılar kullanıyor.  Diaspor, ABD'de kutsal taş biliniyor.” diye konuştu. 

Diasporlu Takılar Yüksek Fiyata Alıcı Buluyor

Tatil için Muğla’ya gelen yabancı turistlerin de diaspor taşlı takılara özel ilgi gösterdiğini anlatan Birgi, takıdaki tasarıma ve kullanılan taşın büyüklüğüne göre takı fiyatının 2 bin ile 60-70 bin lira arasında değişebildiğini belirtti. 

Danimarka’dan sadece diaspor için Milas’a gelen bir müşterisinin isteği üzerine küpe, kolye ve yüzükten oluşan diasporlu set tasarladığını anlatan Birgi, “Kişiye özel diaspor taşlı mücevher üretiyorum. Bana ya fotoğrafla geliyorlar yada hikayelerini anlatıyorlar. Müşterilerimin tarzlarına göre mücevher tasarlıyorum. Danimarka’dan gelen bir müşterim diasporlu set istedi. Tamamıyla el emeği olan bu seti 55 bin liraya sattım.” dedi. 

İmitasyon Diaspor Mücevherlere Dikkat

“200-300 liraya diaspor olmaz. Diaspor, karatla satılan kıymetli bir taştır.” diyerek diaspor meraklılarını uyaran Birgi, Nevşehir’de ve İzmir Şirince’de imitasyon diaspor taşlı takılar satıldığını belirterek, “Bu imitasyon taşlardan bazılarına sadece taşın özelliğini anlatan kartlar iliştirip, sertifikalı diaspor diye satıyorlar. Diaspor bir kere gümüş üzerinde kullanılmaz. Mücevher kalitesinde olduğu için diaspor platin ve altın ile kullanılır. Bu konuda diaspor meraklılarının kandırılmamaları için diaspor taşlı mücevher aldıkları yeri araştırmalarını tavsiye ederim.” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500