Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

SICAK İÇECEK SERVİSLERİ KALDIRILDI!

SICAK İÇECEK SERVİSLERİ KALDIRILDI!
Bu içerik 2618 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Otobüs yangınlarına önlem olarak, Kamil Koç otobüslerinde sıcak içecek servisleri kaldırıldı!

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Son günlerde çok sık yaşanan ölümlü, yaralanmalı ve hasarlı otobüs yangınlarından sonra bazı otobüs firmaları kendi içinde önlem almaya başladığı öğrenildi. 1926 yılında Türkiye’nin ilk karayolu taşımacılığını başlatan Kamil Koç firmasına ait 06 LK 794 plakalı otobüste, 2 Ağustos 2019 tarihinde Balıkesir-Edremit karayolu Gökçeağzı mahallesi mevkiinde çıkan yangında; 5 kişi ölmüş ve 15 kişi yaralanmıştı. Teknik rapor henüz belli olmamasına rağmen otobüs şoförü ve muavin, olay sonrasında yangının kahve makinesinden çıktığını tahmin ettiklerini söylemişlerdi.

Sık sık yaşanılan otobüs yangınlarından sonra, “Otobüs Yangınlarını Önleme Derneği” başkanı Selim Gediz de bir açıklama yaparak, Türkiye’de otobüslere iki kat elektrik gücü yüklenmesi ve yoğun dönemlerde araçların hiç durmadan çalışması nedeniyle yangınlara davetiye çıkarıldığını açıkladı.

Kamil Koç otobüsünde görevli Host (otobüste hizmet sunan erkek görevli) Abdülkerim Demirdağ (25), son günlerde sık yaşanan otobüs yangınları hakkında; “Öncelikle yaz döneminde araçlar çok yoğun çalışıyor. Çok sık sefer yapılıyor. Bunun dışında periyodik bakımı olmayan araçlar söz konusu. Büyük firmalar buna dikkat ediyor ama bazı firmalar buna dikkat etmiyor. Bunlardan başka araçlarda çeşitli elektronik aksamların olması, özellikle bizim ocak dediğimiz kahve makinesinin kullanımını doğru yapamayan arkadaşlarımızın ihmalkârlığı araç yangınlarına neden olabiliyor” dedi.

ELETRONİK AKSAMIN ÇOKLUĞU…

Otobüslerdeki ihmalkârlık hakkında da açıklama yapan Demirdağ; “Beş litrelik bir ocağımız var. Bu ocakta zorunlu olarak 4-5 litrelik bir kap içinde sürekli sıcak su bulundururuz. Çay ve kahve servisi için kullandığımız termos 2 litre su alıyor. Çay-kahve ikramında termostaki sıcak su yetmiyor. Bu nedenle ocakta kaynamaya devam eden kalan sudan 2 litre daha alıyoruz. Ocaktaki su azaldı ve ocak yanmaya devam ediyor. Ocağın sürekli yanmasından dolayı kablolar ısınmaya, bir süre sonra erimeye başlıyor ve yangına neden oluyor. Yangının nedeni kesinlikle 10 numara yağlar değil. Firmalar onu kullandırtmıyor. Otobüs yangınları, araç içindeki kahve makinesinin yanlış ve dikkatsiz kullanımından kaynaklanıyor. Bir de araç içinde çok fazla elektronik sistem var. Koltuklar hem sünger kaplama hem de içlerinde elektronik kablo ve tabletler var.  Bu nedenle en küçük bir yangının, aracın bir başından öbür tarafına ulaşması bir-kaç saniye alır. Dolayısıyla yolcuların tahliye edilmesi de zorlaşıyor. Sektörde şu anda, bu sistemlerin kaldırılması gerektiği yönünde bir düşünce oluşmaya başladı. Koltuk arkası televizyonların da kalkması gerektiği konuşuluyor…” dedi.

HOSTLAR EĞİTİMLİ OLMALI…

7 yıllık ‘Host’luk görevinde yaşadığı bir olayı da aktaran Abdülkerim Demirdağ; “Yangın tehlikesi yaşamadım ama ramak kala bir tehlike yaşadım. İkram servisi yaparken sıcak suyu doldurdum. Yetmedi, ikinci kez, bir daha doldurdum. Ocaktaki su çok azaldı. İkram servisini bitirdim. Yerime oturdum. Bir süre sonra ocak aklıma geldi. Hemen ocağa koştum; su kalmamış, ocak ateş gibi olmuş, kablolar ısınmıştı…  Biraz daha geç kalsam kablolar erimeye başlayacak ve yangın başlayabilirdi… Biz ‘Hostlar’ın sorumluluğu çok büyük ve öncelikle yolcu güvenliği konusunda onların eğitilmesi şart!” dedi.

Host Abdülkerim’in çay-kahve ikramının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından firmanın 444’lü telefonundan Yolcu Hizmetleri Yetkilisi ise firmanın, bir otobüslerinin Balıkesir-Edremit karayolunda yanması ve 5 kişinin ölümünden sonra bu kararı aldıklarını, yaklaşık 2 haftadır sıcak servis uygulamasının kalktığını ifade etti.

Diğer firma yazıhanelerindeki görevliler ise sıcak ikramlarının devam ettiği konusunda açıklamalarda bulundular.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500