Advert
Advert

ÇOCUKLARIN DÜNYASINDA OYUNCAKLARIN ROLÜ!

ÇOCUKLARIN DÜNYASINDA OYUNCAKLARIN ROLÜ!
Bu içerik 1390 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Oyuncaklar, çocuğun dünyasındaki en önemli oyun aracıdır. Rastgele alınmış oyuncaklar onları olumsuz etkilerken, bilinçli seçilen oyuncaklar ise çocuğun psikolojik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir…

Savaş oyunları ve silahlı oyuncakların çocukların gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine değinen uzmanlar, bu konuda şunları söylüyorlar: “Savaş oyunları ve silahlar, çocuğun çevresine karşı saldırgan bir tutum geliştirmesine yol açabilir. Sosyal hayata uyum konusunda sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bir canlıyı yok etmek üzere kurulmuş savaş oyunları, bir süre sonra çocukta bunun normal bir şey olduğu duygusunun yerleşmesine kadar varabilen olumsuzluklara neden olabilir!”

Arda Perçin, İşletme Fakültesi mezunu, Milas Atapark ve Muğla pazarlarında çocuk oyuncakları satıyor. Kendisine çocukların en çok hangi oyuncakları tercih ettiklerini sorduk. Perçin, “kız çocukları, daha çok bebekleri; erkek çocukları ise daha çok silah benzeri oyuncakları tercih ediyor” diye konuştu. “Çocuklarının istekleri karşısında anne-babaların tavrı ne oluyor?” sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Kız çocukların isteklerine karşı olumsuz bir tavır olmuyor. Erkek çocukların silah benzeri oyuncaklar alma isteğine karşı, önce olumsuz bir tutum sergileniyor. Onu bu tercihinden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Kimileri bu tür oyuncakları çocuklarına almıyor, kimileri de çocuğun nazlanmalarına dayanamıyor, alıyor.”

Çocuk ve oyuncak ilişkisi ile anne-babaların bu konudaki tutumlarının ne olması gerektiğini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji ve Psikoloji Bölümü öğretim üyelerine sorduk.

Dr. Öğr. Gör. Ünal Bozyer (Sosyoloji):

Çocukların anlam dünyalarının oluşmasında, sosyalleşmelerinde oyunlar ve oyuncaklar en etkili araçlar olarak öne çıkmaktadır. Çocuklar, kendilerine rol modeli olarak anne ve babalarını, toplum önderlerini, sanatçıları, aydınları, modernleşme ve sonrası kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte çizgi roman-film kahramanlarını, televizyon, sinema, internet fenomenlerini taklit etmektedirler. Kapitalizmin gelişmesi, küreselleşme süreci; aile, eğitim, siyaset, ekonomi, din gibi toplumsal kurumlardan oluşan toplumsal yapının değişmesine yol açmıştır. Günümüzde çocuklar ebeveynleri, yakın çevresi hatta okuldaki arkadaşlarından ziyade, sanal ortamdan etkilenerek sosyalleşmektedir. Bu ortamlarda da toplumsal cinsiyet rollerine göre paylaşımlar gerçekleştiğinden erkek çocuklar, çizgi film, sanal oyun vb. kahramanlarına ait oyuncakları, tank, yerde sürünerek ateş eden asker gibi şiddet içerikli oyun ve oyuncaklara ilgi duyarken, kız çocuklar da yine aynı şekilde çizgi film, sanal oyun vb. kahramanlarına ait oyuncakları, Barbie bebekler, giysiler, mutfak eşyaları vb. oyun ve oyuncaklara yönelmektedirler. Doğru oyuncak seçimi, çocuğun gelişim çağında olumlu etkiler yaratacaktır. Anne-babalar, bunlara dikkat etmeli… 

Dr. Öğr. Gör. Ayşen Maraş (Psikoloji):  

Psikolojik açıdan bakarsak, çocukların oyunlarındaki içerik bizler için oldukça önemli. Çocuk ne oynuyor, hangi konular tekrar tekrar oyununda öne çıkıyor, oyunun duygusal tonu nasıl, öfkeli mi, saldırgan mı, üzgün mü, neşeli mi? Bu durumlarda çocuğun sorununun ne olduğunu, nereden kaynaklandığını araştırmak gerekir. Hele ki, oyunlarında gerçek şiddet, başkalarına veya hayvanlara zarar verme var ise, mutlaka çocuğun durumu ile ilgili uzman görüşü almak gerekir.

Şiddet öğesi taşıyan oyuncaklardan yani silah, kılıç, top, tüfek, asker vb. oyuncaklardan çocuğu men etmeli miyiz? Oynamasını engellemeli miyiz? Hayır. Bunu yaparak, yaşadığı sorunla başa çıkmaya çalışan çocuğun elinden ifade yöntemini yani bir nevi “dilini” almış oluruz. Bu da ileride daha büyük psikolojik sorunlara yol açabilir.

Kendimize de, “tutumlarımda yanlış bir yön var mı? Duygusal olarak çocuğum beni yeterince yanında hissediyor mu? Onunla daha fazla veya daha iyi nasıl iletişim kurabilirim?” gibi sorular yöneltmeliyiz. Bir psikolog da bu soruları cevaplamakta sizlere yardımcı olacaktır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500