Advert
Advert

HAVALİMANINDA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

HAVALİMANINDA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
Bu içerik 8151 kez okundu.
Advert

Milas-Bodrum Havalimanı’nda bir yolcu uçağının kalkışı esnasında helikopter ile karşılaşmasıyla yaşanan olayda, yolcu uçağı pilotunun son andaki freni olası bir faciayı önledi.

Milas Bodrum Havalimanı’ndan yolcularına alan ve İstanbul Havalimanı’na uçacak TK2517 sefer sayılı yolcu uçağı saat 18.45’te pist başında kalkış izni aldı. Uçak hızlanmaya başlarken THY pilotları pist üzerinden geçişini tamamlamayan helikopter nedeniyle ani frenleme yaptı.  Pilot, yolcu uçağında kısa süreli panik yaşayan yolculara yaptığı anonsta pist üzerinde helikopter kalkışını tamamlamadığı için durmak zorunda kaldıklarını söyledi. Daha sonra uçak, fren sisteminin kontrolü için tekrar park pozisyonuna getirildi.

İddiaya göre; olay sırasında yolcu taşıyan EC130 tipi tek helikopterin, Milas-Bodrum Havalimanı kulesinden genel havacılık bölümüne iniş için pist üzerinden kat ediş aldığı ancak kontrolörün kat edişi takip etmeyip THY uçağına kalkış verdiği öne sürüldü. Öte yandan konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Kaza İnceleme Kurulu tarafından araştırma yapılacağı öğrenildi.

Kokpit.aero’un yayınladığı haberde ayrıca havalimanıyla ilgili şu tespit ve iddialara yer verildi:

MİLAS BODRUM PİSTİ SOS VERİYOR

Geçen yıl Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Milas Bodrum Havalimanı pistinin tamiri için ihaleye çıkmıştı. Pist, taksi yolu, PAT sahaları tamirat ihalesini Gena İnşaat kazanmıştı. Ancak geçen yıl çalışmalar başlarken kur fırlatı. Maliyetler arttı. İş durdu. Yazın yoğun trafikte operasyon taksi yolu üzerinden yapılıyor. Bu neden Bodrum’a THY geniş gövdeli uçak planlayamıyor. Operasyon aksıyor.

Ayrıca geçen haziran ayında da Neta Holding'e ait Cessna Sovereign tipi iş jetinin ön dikmesi iniş sırasında yüzeydeki sorun nedeniyle yamularak uçakta ciddi hasar meydana gelmişti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500