Advert
Advert

2 BİN 200 YILLIK BEYİN AMELİYATI

2 BİN 200 YILLIK BEYİN AMELİYATI
Bu içerik 2867 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas’taki Euromos Antik Kenti’nde bulunan 20’e yakın mezardan çıkan arkeolojik buluntuları ve iskeletleri inceleyen bilim insanları, erkek bir bireyin 2 bin 200 yıl önce beyin ameliyatı geçirdiğini tespit etti. Uzmanlar, genç yaşta ölen iki Euromoslu iki kadının ise doğum sırasında ölmüş olabilecekleri ihtimali üzerinde duruyor.

Haber: Volkan Yıldız

Milas’a bağlı Selimiye Mahallesi sınırları içerisindeki Euromos Antik Kenti’nde, Dr. Öğretim Üyesi Abuzer Kızıl başkanlığında yürütülen kazılar ve bilimsel çalışmalar, Euromos halkına dair önemli bilgiler ortaya koydu.  Geç Geometrik Dönem’den Bizans Dönemi’ne kadar kesintisiz bir biçimde yerleşime ev sahipliği yapan Euromos Antik Kenti’nde, geçtiğimiz yıl karşılama merkezine elektrik hattı döşenmesi için yürütülen çalışmalar sırasında mezarlara rastlandı. Ardından arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılan 20’ye yakın mezardan çıkarılan arkeolojik bulundular ve iskeletler, bilim insanları tarafından incelemeye alındı.

Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abuzer Kızıl, iskelet ve kemikler üzerinde yapılan incelemelerin, Anadolu’nun en iyi korunmuş tapınaklarından olan Zeus Lepsynos’un da bulunduğu antik kentte yaşamış olan insanlar hakkında önemli bilgiler verdiğini açıkladı.

“Euromoslular güçlü, kuvvetli insanlardı”

Kızıl, bu yıla iskeletler üzerine yoğun bir çalışmayla  başladıklarını ve Euromos halkının ölüm nedenleriyle, sağlık problemleriyle ve anatomik bilgileriyle ilgili çok önemli verilere ulaştıklarını söyledi.

Euromos’un güçlü anlamına geldiğini kaydeden Kızıl, “Özellikle bütün iskeletiyle, bütün kemik parçalarıyla ele geçen bir bireye baktığımız zaman yaklaşık 1.80 boylarında, güçlü, kuvvetli, dişlerinden de aslında sağlıklı olduğunu ve 25 yaşında hayatını kaybettiğini görüyoruz. Genç yaşta ölmesine rağmen ağır işlerde çalıştığını yine kemik yapısından anlıyoruz. Genel anlamda Euromosluların salgın hastalıklar hariç, sağlıklı, güçlü kuvvetli insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Euromos’un diğer bir adı da güçlü anlamına geliyor. Güçlü kent… Güçlü kentin güçlü insanları şeklinde yorumlayabiliriz.” diye konuştu.

Euromos’taki mezarlarda bir kafatasındaki ameliyat izinin ve tıp aletlerinin, kentin 2 bin 200 yıllık tıp tarihine ışık tuttuğunu ifade eden Kızıl, “Gaziantep Üniversitesi Antropoloji Bölümünden Nazlı Aktaş hocamız iskeletler üzerinde halen çalışıyor. Bu çalışmalar esnasında Euromos halkının ölüm nedenleri, sağlık problemleri ve anatomik bilgileriyle ilgili çok önemli sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar arasında en dikkat çekici nokta,   2200 yıl önce bir Euromoslunun kafatasında gerçekleştirilen beyin ameliyatıdır. İlk izlenimler bize bunu gösteriyor.” dedi.

Kızıl, “Beyin ameliyatı gerçekleştirilen kafatası, yetişkin bir erkek bireye ait. Bu ameliyatın, bir baş ağrısıyla yada kafatasındaki bir problemle ilgili. Bazı mezarlarda tıp aletleri ele geçmesi, Euromos’ta beyin ameliyatını gerçekleştirebilecek düzeyde doktorların varlığını da biz gösteriyor.” diye konuştu.

“Euromoslu iki kadın doğum sırasında ölmüş olabilir”

Euromos halkının o dönemki antropolojik yaşantısıyla ilgili çok önemli veriler elde edildiğini belirten Kızıl, kadınların genç yaşta öldüklerini tespit ettiklerini ifade ederek şunları kaydetti: “Diğer önemli veriler, 20’ye yakın mezar içerisinde iki cenin iskeletine rastlanması ve bazı kadınların genç yaşta hayatlarını kaybetmesi. Bu iki unsuru birleştirdiğimizde, Euromos’ta yaşayan iki genç kadın doğum esnasında yaşamlarını yitirmiş olabilir.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500