Advert
Advert

MİLAS'TA ANIT AĞAÇLAR, KÖMÜRE KURBAN MI EDİLİYOR?

MİLAS'TA ANIT AĞAÇLAR, KÖMÜRE KURBAN MI EDİLİYOR?
Bu içerik 1757 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Haber: Nevzat Çağlar Tüfekçi

Milas'a bağlı Ekizköy'de, Yeniköy Termik Santraline kömür sağlamak için istimlak çalışmalarına karşı köylülerin tepkisi artıyor. İstimlaki gerçekleşen yerlerde ağaç kesimi için numaralandırma çalışmalarının yapıldığı öğrenildi. Kesimi için numaralandırması yapılan ağaçların arasında anıt ağaç özelliği taşıyan ağaçların da bulunduğu kaydedildi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ağaç kesimine tepki gösteren bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milas’a bağlı Ekizköy sakinleri köyün hemen yanındaki orman alanındaki tüm ağaçların kesilmek üzere işaretlendiğini bildirdiler. Köylüler işaretlenen ağaçlar arasında  yaklaşık 3 metre çapında anıt ağaç niteliğinde ağaçların da olduğunu dile getirdiler.

Söz konusu orman alanının doğusundaki Ekizköy’e bağlı Işıkderesi Mahallesi geçen yıl kömür sahası için istimlak edilerek boşaltılmıştı. Köylülerin bildirdiğine göre maden sahası boşaltılan mahalleye 20 metre kadar yaklaşmış durumda. Çalışmalar eğer durdurulmazsa maden sahası önce boşaltılan köyü, sonra da işaretlenen ormanlık alanı da yutarak devamındaki vadi ve dereyi de içine alacak.

Köylüler yetkililere seslenerek bu doğa kıyımının bir an önce durdurulmasını, anıt ağaç niteliğindeki ağaçların tespit ve tescillerinin yapılarak korumaya alınmasını talep ediyorlar."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500