Advert
Advert

12. KARİA, KARİALILAR VE MYLASA SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

12. KARİA, KARİALILAR VE MYLASA SEMPOZYUMU BAŞLIYOR
Bu içerik 1743 kez okundu.
Advert

Tam 11 yıldır devam eden ve arkeoloji alanında bilim dünyasını Milas’ta bir araya getiren 12. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu, bu yıl Prof. Dr. Numan Tuna ve Prof. Dr. Poul Pedersen'in onuruna 23-24 Ağustos tarihinde Milashan Otel’de gerçekleştirilecek.

Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumları’nın 12'incisi bu yıl 23-24 Ağustos 2019 Cuma ve Cumartesi günleri, Milas’taki Milashan Otel’de düzenlenecek. Yıllarca Karia arkeolojisine emek veren, bilgileri ve bulgularıyla Karia tarihine çok değerli katkılar sağlamış olan Prof. Dr. Numan Tuna ve Prof. Dr. Poul Pedersen'in onuruna gerçekleştirilecek olan sempozyumun bu yılki ana teması, Karia’nın kutsal değerlerini tanımak ve anlamak adına “Karia'nın Kültleri” olacak.

Arkeoloji biliminin önde gelen isimlerinin ve arkeoloji meraklıların heyecanla beklediği sempozyuma, ilk yıldan bu yana olduğu gibi Karia bölgesinde arkeolojik kazı ve araştırmalarını sürdürmekte olan Türk ve diğer ülkelerden kazı başkanları katılacak. Çok değerli bilgilerini ve bulgularını katılımcılarla paylaşacak olan bilim insanları, Karia tarihine ışık tutacak.

Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu Düzenleme Kurulu adına sosyal medyada samimi bir duyuru yapan gazeteci Olcay Akdeniz, “Karia tarihine ilgi duyan dostlarımız yine büyük bir merakla gelip, yapılacak sunumları can kulağıyla dinleyecekler. Anlatanlar; anlattıklarıyla, bilgi paylaşımının mutluluğunu duyacaklar. Nice yokluklar içinde yaptıkları, başardıkları işleri sergilemenin gururlu kıvancını yaşayacaklar. Yine hep birlikte iyilikleri yaşayacak, güzellikleri paylaşacağız. Şimdilik, bütçemizi nasıl denkleştireceğimizi bilemesek de, acaba kimi Milaslılar, gelecek konuklarımızın hiç değilse bir kısmının konaklama giderlerini, ya da yemek paralarını karşılarlar mı, diye beklentimiz olsa da, sonuçta yine de geçen yıllarda olduğu gibi, imece geleneğimizle bu sempozyumu da başaracağız. Hani ; ‘Sizin denizde hangi fırtınalarla, hangi dalgalarla nasıl uğraştığınıza bakmazlar, gemiyi sağ salim, esenlikle limana yanaştırıp yanaştıramadığınıza bakarlar’ derler ya, biz de o hesap, 12. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu gemisini geçen yıllarda başardığımız gibi, yine limana esenlikle yanaştıracağız. Yine sunumlar yapan arkeologlarımız, yine gönüllü çeviriler yapan dostlarımız, yine işin bir ucundan tutan arkadaşlarımız, yine sunumları dinleyen dostlarımız mutlu olacaklar ve gelecek yılki sempozyumun ne zaman yapılacağını büyük bir merak ve heyecanla soracaklar.” diyerek, Karia'ya ilgili, tarihe ve arkeolojiye meraklı tüm dostları 12. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’na davet etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500