Advert
Advert

“SAMAN BARUT GİBİDİR, ÜRETİCİLERİMİZ DİKKATLİ OLMALI!”

“SAMAN BARUT GİBİDİR, ÜRETİCİLERİMİZ DİKKATLİ OLMALI!”
Bu içerik 1131 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Son günlerde meydana gelen “samanlık yangınları” hakkında üreticileri uyaran Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, birlik üyelerine yönelik iş güvenliği eğitimi çalışması planladıklarını belirterek,“Bu sıcak günlerde bir cam kırığından bile yangın çıkarken, kaynak yapmak, ateş yakmak, samanlıkta sigara içmek, çiftliğimizdeki elektrik aksamını bakımsız bırakmak gibi hatalar yapmamalıyız!” dedi.

Bu güne kadar Milas Süt Birliği olarak üyelere yönelik hijyen, sütte kalite, hayvan sağlığı gibi konularda eğitim çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, üreticilerin ciddi kayıplar yaşamasına neden olan samanlık yangını ve diğer riskler, afetler konusunda üyeleri uyaran bir açıklama yaptı. Her yıl samanlık yangını yaşandığına dikkat çeken Başkan Gezgin, yangınlarının sebebine bakıldığında en büyük faktörün bilinçsiz ve dikkatsiz davranmak olduğunu söyledi.

Hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte rüzgarlı günlerde yangın riskinin en üst seviyeye tırmandığını ifade eden Başkan Gezgin, “Ege bölgesi sıcak bir iklime sahip ve en ufak bir kıvılcımda yangın çıkıyor. Yaz sıcaklarında barut gibi olan samanlar da bu kıvılcım da hemen tutuşuyor. Üreticilerimize büyük kayıplar veren saman yangınları, her yaz yaşadığımız sorunların başında geliyor. Bu sorunun nedenlerine baktığımızda başlıca nedenin üreticilerimizin bilinçsiz ve dikkatsiz davranmaları geliyor. Mesela samanların depolandığı alandaki demir çatıda kaynak yapmak, alanda ateş yakmak, ahır ve samanlıktaki elektrik teçhizatının bakımsız olması, samanlık yakınında sigara içimesi gibi hatalar büyük yangınlara sebep oluyor. Benim üyelerim her yıl saman yangını yaşıyor. Geçtiğimiz yıl İçme, Kızılcakuyu köylerinde son olarak Milas merkezde ve Kurudere köyünde saman yangınları yaşandı. Buradan yangın yaşayan tüm üreticilerimize, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”diye konuştu.

“MADDİ MANEVİ ÜYELERİMZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

Geçmiş yıllarda olduğu gibi doğal afetlerden zarar gören birlik üyelerinin her zaman yanında olduklarına vurgu yapan Başkan Gezgin, “Tabi her saman yangınında en az 50 ila 100 bin lira gibi üreticimiz maddi kayıplara uğruyor. Milas Süt Birliği olarak, yangın gibi doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin maddi manevi yanlarında olmaya çalışıyoruz. Mesela geçtiğimiz yıl Kızılcayıkık’ta yaşanan samanlık yangınında zarar gören çiftçimiz için girişimlerde bulunarak, Matlı Yem firmasının gerçekleştirdiği ‘Çiftçiliğim Şahane’ isimli programla üyemizin ahırını yenileme fırsatımız oldu. Yem takviyesinde bulunduk. Firma geldi ve çiftçilikte mükemmel bir onarım gerçekleştirdi. Tabi bu desteği her zaman yapmamız mümkün değil. Ancak üyelerimizi bilinçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

BİRLİK ÜYELERİNE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Birlik üyelerine zarar veren durumlara karşı kayıtsız kalmayacaklarını ifade eden Başkan Gezgin, bu hadiseleri yaşanmadan önlemeyi amaçladıklarını belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Üreticilerimizin mutlaka bilinçli olması gerekiyor. Bu sıcak günlerde bir cam kırığından bile yangın çıkarken, bizler hem kırsalda yaşadığımız için yangınlar konusunda hassas olmalıyız. Tabi çiftliklerde sadece yangın riski yok. Tarlada, çiftlikte üretimin her aşamasında üreticilerimizin özellikle can ve mal güvenliğini tehdit eden durumlar da olabiliyor. Mesela elektrik aksamındaki ihmaller, çok üzücü ölümlere ve yaralanmalara sebep olabiliyor. Ahırdaki hayvanlar kaçak elektrik akımına kapılarak ölebiliyor. Tüm bu riskleri değerlendirerek, üyelerimizi alanında uzmanlar tarafından iş güvenliği konusunda bilinçlendirmek için eğitim çalışması hazırlığındayız.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500