Advert
Advert

BAYRAMDA “TRAFİK TEDBİRLERİ” ARTTIRILACAK

BAYRAMDA “TRAFİK TEDBİRLERİ” ARTTIRILACAK
Bu içerik 1966 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas’ta Kurban Bayramı’nda kazaların önlenmesi amacıyla alınan yoğun trafik tedbirleri hakında bilgilendirme yaptı.

Milas Emniyet Müdürlüğü Trafik Tecsil ve Denetleme Büro Amirliği ekipleri, Kurban Bayramı’nda vatandaşların maddi ve manevi kayıplar yaşanmaması için trafik tedbirlerini arttırdı. İlçe genelinde sürdürülen denetimler kapsamında drone, Kent Güvenlik Sistemi (KGS) gibi teknolojilerden de yararlanan trafik ekipleri, şok uygulamalarla trafik kurallarına uymayarak kazalara sebebiyet verebilecek olan sürücülere cezai işlem uyguluyor.

Yüzde 90’ı insan hatalarından kaynaklanan trafik kazalarında yüzlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini ve binlerce vatandaşın yaralandığı, sakat kaldığını hatırlatan Milas Emniyet Müdürü Turgay Ava, yaptığı yazılı açıklamada Kurban Bayramı’nda alınan trafik tedbirleri hakkında kamuoyuna açıklamada bulundu.

SADECE DENETİM DEĞİL, BİLGİLENDİRME DE YAPILACAK

Müdür Ava, “Kazaların önlenmesi amacıyla Bayram tatili süresince idari bürolarda görevli personelimiz ekiplere takviye olarak görevlendirilecek, görevlerine yeni başlayan personelimizle birlikte ilçemiz genelinde gece ve gündüz trafik birimlerimizde görevli tüm personelimizin katılımıyla yoğun bir trafik denetimi yapılacaktır. Denetimlerimiz esnasında denetime tabi tutulan tüm yol kullanıcılarına (sürücü, yolcu ve yaya) bilgilendirme çalışmalarımız olacak, imkanlar elverdiği ölçüde drone ve İHA türü hava araçlarından da faydalanılacaktır.” diye konuştu.
MODİFİYE, ABARTI EGSOZ VE SES SİSTEMİ MEN SEBEBİ!

İçişleri Bakanlığı’nın Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri ile ilgili de bilgi paylaşan Müdür Ava, 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olduğunu belirterek şunları kaydetti: “4925 sayılı Taşıma Kanununda ticari araç sürücülerinin yaş şartı düzenlenmiş, bu kapsamda 26 yaşından küçük ve 66 yaşından büyük sürücülerin ticari amaçla şehirler arası yolcu nakli yapmalarına müsaade edilmeyecek, sürücülerin takoğraf ve benzeri tüm belgeleri kontrol edilerek eksiği, kusuru veya ihlali olan sürücü ve araç sahiplerine trafik para cezası uygulanacak, uykusuz – yorgun olan ticari araç şoförlerinin araç kullanması engellenecektir. İçişleri Bakanlığımızın Kurban Bayramı trafik tedbirleri konulu talimatı kapsamında Modifiye araçlar, abartı egzoz, uygunsuz ışık donanımı bulunduran araçlar, uygunsuz ses sistemi bulunduran araçlar trafik personeli ve diğer görevlilerimiz tarafından tespit edilmesi halinde bu araçlara cezai müeyyide uygulanarak trafikten men edilecektir. Denetimler sırasında alkol aldığı şüphesi uyandıran tüm sürücülerimizin alkol ölçümleri yapılacak olup yasal sınır üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücülerimize trafik cezası uygulanarak sürücü belgeleri son 5 yıl içerisinde 1. Defa ise 6 ay, 2. Defa ise 2 yıl ve 3 ve daha fazla ise 5 yıl süreyle geri alınacaktır. Uykusuzluk ya da yorgunluk belirtileri gösteren sürücüler araç dışında yeteri kadar dinlendirilecek, uygunsuz veya arızalı ışık donanımı bulundurulan araçların eksiklikleri giderilinceye kadar trafikte devam etmesine müsaade edilmeyecektir.”
Müdür Ava, yazılı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Tüm araç ve sürücüleri ile özellikle yük ve yolcu taşımacılığı yapan araç ve sürücülerinin yetki belgeleri ve SRC belgeleri ile diğer tüm evrakları kontrol edilerek eksiği görülen sürücülere veya araç sahiplerine 2918 sayılı K.T.K. ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununun ilgili maddelerinden trafik cezası tanzim edilecektir. Koruma başlığı ve gözlüğü olmayan motosiklet cinsi aracı kullanan sürücülere, çevredekileri rahatsız edecek derecede yüksek sesle müzik açan ve egzozlarından gürültü çıkaran sürücülere müsamaha gösterilmeksizin trafik cezası tanzim edilecektir. İçişleri Bakanlığımızca 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ olarak ilan edilmiş olup kavşak giriş ve çıkışları ile trafik işaretiyle yaya geçidi olarak belirlenmiş yerlerde öncelik yayanın olduğundan bu kurala uymayan sürücülere cezai müeyyide uygulanacaktır. Başta araç sürücüleri olmak üzere tüm vatandaşlarımızdan tüm trafik kurallarına hassasiyetle uymalarını, uymayanları uyarmalarını, eksik evrağı ve aracındaki mekanik eksiği olan araçlarla ve yasal sınırlar üzerinde alkol alarak trafiğe çıkmamalarını, seyir halinde araç kullanırken cep telefonu v.b. haberleşme cihazlarını kullanmamalarını önemle istirham ediyorum. Kazasız ve huzurlu bir bayram geçirmemiz dileğiyle iyi bayramlar.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500