Advert
Advert

OTOBÜS YANGININI ORMANCILAR SÖNDÜRDÜ

OTOBÜS YANGININI ORMANCILAR SÖNDÜRDÜ
Bu içerik 3546 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Balıkesir ve Manisa’daki otobüs yangınlarından sonra Yatağan-Milas karayolunda yaşanan otobüs yangınını, bölgeden geçmekte olan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü orman yangını ilk müdahale ekipleri söndürdü. Ormancıların zamanında müdahalesi ile adeta facianın eşiğinden dönüldü.
Olay, 5 Ağustos Pazartesi saat 20.30 sıralarında Yatağan-Milas karayolu Eskihisar mevkisinde meydana geldi. Yabancı turistleri taşıyan özel bir tur firmasına ait 20 RE 222 plakalı otobüsün motor kısmından duman yükselmeye başladı. Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi’ndeki orman yangınına destek için yola çıkan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait yangın ilk müdahale aracı, duman yükselen otobüsün sürücüsü Özgür Kırmızı’yı uyararak otobüsü yol kenarına çektirdi. Turistler otobüsü tahliye etmeye başladığı sırada, yangına müdahalede bulunuldu.
Başka bir yangına giderken yolda yangınla karşılaşan ormancıların tereddüt bile etmeden müdahalede bulunduğu yangın, kısa süre içinde kontrol altına alındı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Yangın nedeniyle büyük korku yaşayan turistler, jandarma ekipleri tarafından sakinleştirildi. Turistler, firma tarafından gönderilen başka bir otobüsle yoluna devam etti.
İtfaiye ekipleri soğutma çalışması yaparken, olası bir facia orman yangın ilk müdahale aracının ve ormancıların müdahalesiyle önlendi. 
ORMANCILAR ONLARCA TURİSTİN HAYATINI KURTARDI
Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, olayın ardından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer veridi: “Yatağan Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı ekipler 5 Ağustos 2019 tarihinde Milas İşletme Müdürlüğü Fesleğen mahallesinde çıkan Orman yangınına hareket ettirildi. Kozağaç ekibinden boşalan yer için görevlendirilen İlk Müdahale Aracımız Termik Santral yanında Eskihisar istikametinde trafik akışı devam ederken önünde hareket halinde olan otobüsün motor kısmından alev aldığını görmüştür. Hızlı bir şekilde otobüs şoförünü uyarıp otobüsün durmasını sağlayan ilk müdahale ekibimiz, alevleri otobüsü sarmadan söndürerek onlarca turistin hayatını kurtarmıştır.”
OTOBÜS YANGINLARI KAMUOYUNUN GÜNDEMİNDE
Son günlerde peş peşe yaşanan otobüs yangınları ülke kamuoyunun ilk gündemi oldu. Balıkesir’deki otobüs yangınında 5 vatandaş hayatını kaybetti. Manisa ve İzmir’deki otobüs yangınları ucuz atlatıldı. Muğla’da geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Marmaris-Datça karayolunda seyir halindeki yolcu otobüsünde de yangın çıkmıştı. Otobüs tamamen yanarken ormana sıçrayan yangın güçlükle söndürülmüştü.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500