Advert
Advert

EGE EMLAK DANIŞMANLARI FEDERASYONU KURULUYOR

EGE EMLAK DANIŞMANLARI FEDERASYONU KURULUYOR
Bu içerik 1832 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Ege Bölgesi’nde yıllardır ihtiyacı hissedilen ve emlak danışmanlarını bir çatı altında toplayacak olan Ege Emlak Danışmanları Federasyonu temelleri ilçemizde de atılıyor.

Ege Emlak Danışmanları Federasyonu Kurucular Platformu üyesi ve aynı zamanda Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, Muğla merkez ve ilçeleri kapsayan ziyaret planı kapsamında, Milas’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Milas’ta hizmet veren emlak danışmanları ile bir araya gelen Yusuf Kenan Akkuş, aynı zamanda Milas’ta eğitimlerini tamamlayan ve emlak danışmanlarına Mesleki Yeterlilik Sınavını başarı ile geçen gayrimenkul danışmanlarına verilen belgelerinin dağıtım törenine katıldı. MYK belgesi dağıtım törenine katılan Akkuş; “Mesleğimiz bugüne kadar yalandan, art niyetten, bilgisiz ve gerçek dışı açıklamalardan çok şey kaybetti. Bizler yıllardır mesleğimize yanlış bakış açısı kazandıran bu imajın kaldırılması ve itibarın yeniden kazandırılması için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Uzun yıllardır emlak sektöründeki sorunların ve sıkıntıların giderilmesi için çabalayan Yusuf Kenan Akkuş, Ege Emlak Danışmanları Federasyonu’nun kuruluşu için çalışmalara başladı. Bu çalışmalar kapsamında Muğla genelinde bulunan gayrimenkul danışmanları ile bir araya gelmeye başlayan Akkuş,  Federasyon çalışmaları hakkında meslektaşlarına bilgi verdi. Milas’ta bulunan Gayrimenkul danışmanlarını ziyaret eden Yusuf Kenan Akkuş yerel sorunları dinleyerek yapılması gerekenler hakkında fikir alış verişinde bulundu.

Milas’ta gayrimenkul sektöründe hizmet verecek olan ve bu hizmeti verebilmeleri için tamamlamaları gereken Mesleki Yeterlilik Sınavını başarı ile geçen gayrimenkul danışmanlarına belgeleri verildi. Milas’ta MYK sınav merkezinde düzenlenen törende ve gündeme dair açıklamalarda da bulunan Yusuf Kenan Akkuş; “Bölgemizde emlak sektöründe önemli bir hareketlenme bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde,  Devletimizin kredi faiz oranlarını düşürmesi, emlak ofislerimizde taşınmaz ticaretinde yaşanacak olan hareketlilikle bayram öncesi bizler ve meslektaşlarımız açısından güzel bir bayram haberi oldu. Yaklaşık bir haftadır, diğer ilçelerde bulunan meslektaşlarımızla mesleğimizin geleceği adına görüşmeler sağladık. Bölgemizin sahip olduğu potansiyeli, meslektaşlarımızın sinerjisiyle, özellikle gayrimenkulde oluşan ticaret hacmimizin büyüklüğü ülke ekonomisi için de önemli bir paydaya sahiptir. Bölgemizin  marka bilinirliğinin yüksek oranlarda olması, ulusal ve uluslararası platformda bölgemizin gayrimenkul ticaretinden daha çok pazar payı alması, meslektaşlarımızın özellikle kazançlarının artırılması, yeni kazanç kanallarının yaratılması, yerel ofislerimizin kurumsal yapılarda olduğu gibi kalite yönünden aynı standartlarda hizmet vermesinin sağlanmasını amaçlayarak Federasyon olarak bu projeler üzerinde çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Ege Bölgemizdeki tüm meslek kuruluşlarımızı kapsayacak şekilde merkezi Muğla ilimizde olmak üzere bir federasyon kurma çalışmalarımızı başlattık. Bu yönde tüm meslektaşlarımızdan bölgemizin mesleki sivil toplum kuruluşu markası olarak, aynı çatı altında esnaf ve tacir ayrımı yapmaksızın mesleğimiz ve mesleğimizin geleceği adına katkı yapmalarını bekliyoruz.” dedi

5 Haziran 2018'den Önce İş Yeri Olanların Mesleki Yeterlilik Belgesi Almasına Gerek Yok…

Ege Emlak Danışmanları Federasyonu Kurucular Platformu üyesi ve aynı zamanda Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda bilinmesi gerekenlerin de olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Amacımız federasyonumuza bağlı tüm mesleki sivil toplum kuruluşlarımızın herkese aynı eşit hizmet ve imkânlarımızdan faydalanmalarını sağlamaktır. Meslektaşlarımızın sorunlarını ilk elden gerek kamu gerekse parlamentoda, gerekse ilgili bakanlıklarda çözüme ulaştırarak mesleğin saygınlığına ulaşması için yapılan çalışmalara daha çok katkı sunmayı hedefliyoruz. Meslektaşlarımızın bağlı olduğu meslek kuruluşu tarafından üyesini aidat ödemedi diye sadece mesaj göndermekten başka düşüncesi olmayanlar, üyesinden nasıl parası alınır diyerek bir koyundan iki post çıkarmanın hesapları yapmakla bir yere varılmayacağını idrak etmelidirler. Zaten zor durumda olan meslektaşlarımızın yanında olmak ve ofislerimizin varlığını sürdürebilmeleri adına çalışmalar ve istişareler yapmak yerine müktesep haktan faydalanan esnaf ve işletmelerimize bile sizde MYK belgesi almalısınız, bu sizin menfaatiniz diyerek ne yapılmaya çalışıldığını anlamış değiliz. Hâlbuki 5 Haziran 2018 tarihinden önce Gayrimenkul işine girmiş ve iş yerini açarak mesleğe başlamış kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekmemektedir.

Bizler fikirler üreterek, istişareler yaparak, ötekileştirmeden ve ayrımcılık yapmadan katılımcı demokrasiyi sözde değil, özde olarak uygulamalıyız. Toplantılara sadece belli başlı kişilere değil tüm üyeleri ve meslektaşları çağırarak iyi şeyler üretmenin peşinde olmalıyız.

Yetki Belgesi Düzenleme ve İptali İle Ofislerin Denetleme Görevi Sadece İl Ticaret Müdürlüklerinin Yetkisindedir!

Meslektaşlarımızdan ve kamuoyundan almış olduğumuz harici duyumlar üzerine bazı meslektaşlarımızı yanlış bilgilendirerek, yeterlilik belgesini sadece oda ve federasyonumuzdan alanlar yetki belgesi alabileceklerdir, diğerleri ise geçersizdir gibi meslektaşlarımıza bilgiler verilmekte. Bu meslektaşlarımızın kafalarını karıştırmaktadır. Mesleğimiz bugüne kadar yalandan, art niyetten, bilgisiz ve gerçek dışı açıklamalardan çok şey kaybetti. Bizler yıllardır mesleğimize laik görülen bu kötü imajın silinmesi ve yeniden meslek itibarının kazandırılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu mesleğin sorumluları bu yöndeki beyanatlarına dikkat etmeli, karalayıcı ve iftira atıcı hareketlerden uzak durmalıdır. Gerçekler ortadadır. Devletimizin ve Bakanlıklarımızın ve Bakanlıklarımıza bağlı internet sitelerinde her türlü bilgi mevcuttur. Bizler mevcut olarak ister ofisi olsun, isterse çalışan bizlerin önerdiği Seviye 5. Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları’na katılmalarıdır. Çünkü her çalışanın veya girişimcinin muhakkak ilerde kendi iş yerini açma hayali vardır. Bizler iki defa para verilmemesini, tek seferde sadece 100 TL. olan farkın ödenerek seviye 5. belgesi sınavlarına katılmalarını öneriyoruz. Çünkü önce seviye 4 alıp, sonra seviye 5 almaları iki yönden masraftır.

BAŞKASININ VEYA EŞİNİN, AKRABASININ YETKİ BELGESİ İLE EMLAKÇILIK YAPILAMAYACAK!

5 Haziran 2018 tarihinde çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne göre bundan sonra bu işi yapacaklar ile müktesep haklardan faydalanacaklar açıkça belirtilmiş, yeni kriterler getirilmiş, uzun yıllardır mesleğimizin gelişmesi için yapılan çalışmalar tam olarak kanun olarak yasalaşmasa da yönetmelikle bir statü kazandırılmıştır. Gayrimenkul danışmanlığını hali hazırda yapanlar ile bu işe girmek isteyen bazı girişimlerimizin, adli ve arşiv sicil kayıtlarında eskiden almış olduğu sabıka kayıtları yüzünden mesleğimizi artık yapamayacaklardır. Hatta yönetmeliğimizin 6. maddesinin 5. bendinde bulunan  “Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması ile lise mezuniyeti şartı”na dikkat ediliyor.

Yetki belgesi almış olanların veya bu sektöre gireceklerin özellikle yönetmeliği iyi okumalarını öneriyoruz ve artık mesleğimiz bir devlet memuru olma vasıflarını taşıyan kişilerle aynı sorumlulukla hareket etmesi gerekli. Sorumlu emlak danışmanı özellikle isminden anlaşılacağı gibi sorumlu davranmayı gerektiriyor. Çalışmalarımız mesleğimizi daha iyi yerlere getirecek. Bizler belli aralıklarla her il ve ilçelerde toplantılar yapacağız, mesleğimizde eğitim alanında ünlü olan kişilerin bölgemize getirip meslektaşlarımızın gelişimine katkı sunacağız.

İlk önceliklerimizden tek kişi olarak çalışan ofislerimizin portföy ve müşteri sıkıntısına yönelik bir platform üzerinde çalışıyoruz. Gayrimenkullerin satış, devir hızını artırmayı düşünüyoruz. Bir müşteri veya yatırımcımız veya gayrimenkul satıcımız farklı farklı emlak ofislerine gidip, gayrimenkulünün hemen satılacağı düşüncesinden kurtulacak. Bizim platformdaki bir portföyü bütün emlak ofisleri görebilecek ve o portföyü aralarında yapacakları pas sözleşmesine dayalı satabileceklerdir. Ortak kazanç paylaşım modeli üzerine kurulacak platformda, meslektaşlarımız paslaşıp paylaşabilecekler, hem de en büyük sıkıntısı olan portföy temin etme ve müşteri bulma sıkıntısından kurtulacaklardır. Özellikle bizim Muğla bölgemizde müteahhitlerimizin ürettiği konut ve iş yeri gayrimenkullerin satışlarını üstlenerek, proje satışlarına önem vereceğiz. Bizim uzmanlık alanımız satış ve yatırıma aracılık alanında hizmet vermeyi sürdürmek, müteahhit veya konut geliştiricilerimiz ise üretime devam etmeleri yönündedir.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500