Advert
Advert

TARLA BALIKÇILARI ÜRETMEK İÇİN DESTEK İSTİYOR

TARLA BALIKÇILARI ÜRETMEK İÇİN DESTEK İSTİYOR
Bu içerik 1964 kez okundu.
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

Milas İç Su Ürünleri Yetiştirici ve Üreticileri Birliği Başkanı Muhammet Toğuç, Türkiye’de ilk defa tarlada balık yetiştirmeyi başaran Milaslı çiftçilerin, çeşitli projeler ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi noktasında destek beklediğini ifade etti.

Milas’ta denizde olduğu gibi tarlada da balık üretimi yapılıyor. Tarıma elverişli olmayan arazilerde açılan toprak havuzlarda balık üreten çiftçiler, denizdeki gibi yaklaşık 15-18 ayın ardından hasat ettikleri lezzetli balıkları tüketime sunuyor.

Milas bu özelliğiyle, Türkiye’de hem denizde hem de tarlada kültür balıkçılığı yapılan tek yer olarak bir adım öne çıkıyor. Yıllık 56 bin ton denizde, 9 bin ton ise tarlada kültür balığı üretilen Milas, yurtdışına tam 60 ülkeye balık ihracatı yaparak ülke ekonomisine yıllık 330 milyon dolar katkı sağlıyor.

En büyük maliyet elektrik gideri!

Artan maliyetler sebebiyle tarla balıkçılığı yapan tesislerin bazılarının üretimi askıya aldığını söyleyen Milas İç Su Ürünleri Yetiştirici ve Üreticileri Birliği Başkanı Muhammet Toğuç, üreticilerin sorunları, talepleri ve birliğin projeleri hakkında açıklama yaptı.

Başkan Toğuç, Milas’ta tarla balıkçılığı sektöründe birçok ailenin ekmek yediğini hatırlatarak, “Birliğimizin şuanda faaliyette olan 60 civarında üyesi var. Toplamda 75 üyemiz var. Bizim bu yörede toprak havuz balıkçılığı yapan işletmelerin geneli aile işletmesidir. Milas’a bağlı İçme, Savran, Yaşyer, Avşar, Ekinanbarı ve Kıyıkışlacık mahallelerinde toprak havuzlarda balık üretimi yapılıyor. Tabi kuluçkahane, adaptasyon tesisi ve diğer büyük işletmeler de burada. Bölgemiz, Türkiye’de levrek ve çipura üretimi noktasında kuluçkahane anlamında merkez halinde. Tüm bunlar da bölgemize bir istihdam sağlıyor. Şuanda girdi maliyetlerindeki kötü gidişatın düzelmesi durumunda faaliyetine dönecek olan üreticilerimiz var. Bunları da göz önüne alırsak, bu sektörden ciddi sayıda insan ve aile ekmek yiyor. Bölgemizde 175 işletme kayıtlı olarak faaliyet gösteriyor ve bu toprak havuzlarda, yılda 9 bin ton balık üretimi gerçekleştiriliyor. Ancak son yıllarda girdi masraflarının artması sebebiyle bu üretim kapasitesi son 2-3 yılda ortalama 2 bin tona kadar geriledi. İşletmelerin birçoğu faaliyetini askıya aldı.

Şuan girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı işletmelerin bazıları üretimini askıya almış durumda. Toprak havuz balıkçılığında en önemli gider kalemini elektrik giderleri oluşturuyor. Yer altından suyun çıkarılması ve havuzlardaki oksijenin sağlanması için dönen çarklar için ciddi maliyetlerde elektrik giderlerimiz var.  Pompaların bakımı, yem maliyeti gibi giderlerimiz de mevcut. Son zamanlardaki elektrik zamları bizi çok etkiledi. En son kullandığımız 70 kuruşa varan bir maliyet vardı. En son zamlardan sonra biraz daha yükseldi ve bu artış üretilen balığın kilosuna 5 lira gibi bir artı maliyet getirdi.” dedi.

Üretim 2 bin tona geriledi

Son yıllarda artan girdi maliyetleri sebebiyle üreticilerin zor günler geçirdiğini kaydeden Başkan Toğuç,“Birliğimiz olarak, üreticilerimizin yaşadıkları sıkıntıları yetkili makamlara ve kurumlara ileterek, müracaatlarımızı yaptık. Devletimizden destek bekliyoruz. İnanıyoruz ki özellikle elektrik üretim yapan bizlere daha uygun bir fiyat tarifesi uygulanırsa, faaliyetini durduran birçok üreticimiz yeniden havuzlarında balık üretiyor olur. Son olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna bir ziyaretimiz oldu. Burada taleplerimizi ilettik. Daha önce bölgemizi ziyaret eden Tarım Bakanımızın bir elektrik indirim sözü vardı. Bu gerçekleşti ancak toprak havuz balıkçıları olarak biz bunun dışında kaldık. Diğer alandaki üreticiler aldı. Bize özgü bir destekleme talebimiz var. Bu üretim şekli kendi kendine gelişen bir üretim. Özel bir alan ve Türkiye’de sadece Milas’ta yapılıyor. Bu nedenle yöremize özgü toprak havuz balıkçılığının sürmesi için destek almamız gerekiyor. 

Bizim tarladaki toprak havuzlarda ürettiğimiz balıklar, tezgahta doğa balığı olarak satılıyor. Ama bu bize yansımıyor. Satışlarımız da düştü ama biz ortalama 400-600 gram boyutuna ulaşmış levreğin bir kilosunu 28 liraya satıyoruz. Bu balığın tezgahtaki fiyatı 50-60 lirayı bulur. Tabi restoranda pişirilerek tüketiciye sunulduğunda fiyat daha da artar.”diye konuştu.

“Balığımızın coğrafi işaretini almak için işbirliği halinde çalışıyoruz”

Soğuk Hava Deposu ve Balık Paketleme Tesisi” isimli bir projelerinin olduğunu ve proje yerinin de hazır olduğunu belirten Toğuç, tüm çalışmalarında iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirterek şunları kaydetti: “Balığımızın coğrafi işaretinin alınması için Milas İç Su Ürünleri Yetiştirici ve Üreticileri Birliği olarak, Milas Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın sağlıklı balığı daha ucuza yiyebilmesi, üreticilerimizin daha çok kazanması adına projeler üretiyoruz. Birliğimizin mülkiyetinde olan 15,5 dönüm arazide, kendine yetecek olan elektriğini üretebilen bir Soğuk Hava Deposu ve Balık Paketleme Tesisi Projemiz var. Bizimde katkı sunacağımız bu tesis için hem yerel yönetimlerle hem de devletimizin kurumlarıyla işbirliği halinde çalışmak istiyoruz."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500